Polski

Grzegorz Nowak - Fotografia

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę Grzegorz Nowak - „3 x TeAtr” - fotografie. Wernisaż wystawy odbędzie się 16 listopada 2018 r. o godzinie 17.00. Prace można oglądać do 7 grudnia. Zapraszamy.

 

Grzegorz Nowak (Greg Noo-Wak)

Urodził się w Krośnie 30 marca 1966 r. Fotograf, scenograf, producent teatralny, współpracuje na stałe z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia, w specjalności Fotografia (PWSFTviT w Łodzi). Twórca serwisów fotograficznych dla teatrów, plakatów, projektów wspierających spektakle i wystaw. Uczestnik zbiorowych wystaw, laureat konkursów fotograficznych. Współpracuje z teatrami z Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Warszawy i Gdyni. Propagator idei trójdzielności fotografii teatralnej KKD (Kulisy_Kreacja_Dokumentacja ). Działania artystyczne publikuje pod pseudonimem Greg Noo-Wak. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2015 r. oraz Brązowym Krzyżem Zasługi w 2018 r.
 
Plakat wystawy Grzegorz Nowak - Fotografia
 

Grzegorz Nowak tak pisze o swojej twórczości fotograficznej:

„Kulisy_Kreacja_Dokumentacja”
Czy w zmieniającym się błyskawicznie otoczeniu i natłoku informacji docierającej do widza przychodzącego do teatru, wystarczy pokazać efekty fotograficznej dokumentacji? Czy takie działanie zapewni nieszablonowe ujęcie pracy artystów zaangażowanych w tworzenie spektaklu? Potrzeby i oczekiwania współczesnego Teatru w stosunku do fotografii są o wiele większe i nie powinny opierać się tylko na dostarczeniu mediom pakietu zdjęć z próby medialnej, czy generalnej z nadzieją  na długotrwałe rozpropagowanie spektaklu. Takie działania są praktykowane w wielu teatrach i są niewystarczające. Czasami ograniczenia te, wynikają z braku możliwości doboru różnorodnych środków fotograficznych oraz finansów niezbędnych do rozpropagowania informacji o wydarzeniu jakim jest premiera. Po dokumentacji kilkunastu przedstawień doszedłem do wniosku, że istnieje  potrzeba rozdzielenia Fotografii Teatralnej na trzy części, których wspólnym mianownikiem jest powstające przedstawienie. Dzięki tej koncepcji, opartej na obserwacji potrzeb Teatru i możliwości prezentowania różnorodnej fotografii, powstała teoria trójdzielności: Kulisy_Kreacja_Dokumentacja. Dzięki rozdzieleniu na trzy rozdziały, mamy możliwość uczestniczenia w powstawaniu spektaklu i obserwowaniu procesów twórczych zachodzących w trakcie pracy nad przedstawieniem. Ta możliwość ułatwia fotograficzną podróż i realizację celu, jakim jest zachowanie w pamięci spektaklu oraz okoliczności w jakich powstawał.  Bonusem dla Teatru i fotografika jest szansa na znalezienie obrazów, które będą kluczami do wspomnień o spektaklu.