Polski Language

PRACOWNIA KRAWIECKA „POD IGIEŁKĄ”

Zanim Kazimierz Wielki odwiedzi Krosno weźcie udział w międzypokoleniowych warsztatach krawieckich będących kolejnym etapem przygotowań do rekonstrukcji. Zapraszamy dzieci, młodzież, mamy, babcie, ojców i dziadków, wiek i miejsce zamieszkania nie grają roli. Zamieńcie telefon i komputer na igłę i nici, zadbajcie o własne zdolności manualne.




Dla kogo:

  • dla uczestników zeszłorocznych warsztatów (jeśli jesteście w posiadaniu stroju historycznego, braliście udział w warsztatach poprzedzających Wjazd Króla 2018 i podczas Artystycznych Ferii Zimowych – swoje stroje, torebki, sakiewki i dodatki zabierzcie ze sobą)
  • dla każdego, kto potrafi szyć lub chce się tego nauczyć (jeśli nie braliście udziału w poprzednich warsztatach, my zapewnimy materiały, stroje i dodatki, które Wy będzie mogli ozdobić i wykończyć). Warsztaty dla tych, którzy szyją od dziecka i dla tych, którzy z igłą nie mieli nigdy do czynienia
  • dla dzieci i dorosłych (stawiamy na dialog i współpracę międzypokoleniową)

Co:

  • w tym roku stawiamy na detal, ozdoby i szycie ręczne, niemal bez użycia maszyn, szukając inspiracji w modzie średniowiecznej
  • szyjemy, ozdabiamy, wykańczamy, by stroje i dodatki były godne podziwu i uwagi Króla


Kiedy:

  • spotykamy się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca (od kwietnia do lipca)


Gdzie:

  • spotykamy się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w holu głównym


Dlaczego:

  • z potrzeby dbania o zdolności manualne, spędzania czasu w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych i nieznajomych, budowania międzypokoleniowych relacji
  • z chęci łączenia teorii z praktyką, historii z modą i udziału w warsztatach będących jednocześnie przygotowaniem do lipcowej rekonstrukcji (27-28 lipca 2019)

 

Grafika - plakat warsztaty Pracownia

 

Decyzją mieszkańców 27-28 lipca 2019 roku do Krosna zaproszony zostanie Kazimierz Wielki. Mieszkańcy oddali łącznie 1147 głosów w 15 punktach. Podsumowanie głosowania: Kazimierz Wielki (413 głosów), Jadwiga Andegaweńska (360 głosów), Władysław Jagiełło (239 głosów), Jan Kazimierz (135 głosów).


Kazimierz Wielki (1333-1370)


Przebywał  w Krośnie (prawdopodobnie) w 1340 i 1349 roku w czasie wypraw na Ruś Halicką. Z annałów wynika, że król powracał z Lwowa, przez Przemyśl, Sanok i Biecz, tym samym mógł przejeżdżać przez Krosno. Wyprawa w 1340 (druga w tym roku) odbyła się w czerwcu-lipcu. W 1343 lub 1345 Kazimierz Wielki wprowadził swoje załogi wojskowe do Przemyśla, Sanoka i Krosna. Nadał miastu prawa miejskie magdeburskie - nie zachował się pierwotny akt lokacji, tylko potwierdzenie lokacji z 1376 roku. Z treści tego dokumentu wynika, że lokacja odbyła się około 20 lat wcześniej. Ponadto dokument lokacji wsi Rogi z 1358 roku mówi, iż wieś ta leży „na ziemi ruskiej nad rzeką Lubatówka koło miasta Krosna”, a więc przed 1358 rokiem Krosno miało już prawa miejskie. Ufundował obecne prezbiterium Kościoła Farnego oraz mury miejskie (pisze o tym kronikarz Janko z Czarnkowa, podkanclerzy Kazimierza Wielkiego; istnienie Fary potwierdza dokument z 1367 roku. Nadał również miastu prawa cotygodniowych targów w poniedziałek oraz targów dorocznych (wielkich) latem w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach (Święto Trójcy - wezwanie Kościoła Farnego) oraz jesienią (nie znamy daty).
Opracowanie: Marek Gancarz

Ostatni Piast na polskim tronie, doskonały strateg, reformator i budowniczy, prawdziwy donżuan - Kazimierz Wielki zapisał się w historii na wiele sposobów. Władca urodził się 30 kwietnia 1310 roku w Kowalu jako trzeci syn Władysława Łokietka i Jadwigi kaliskiej. Po przedwczesnej śmierci braci, a potem ojca, został koronowany w 1333 roku na Wawelu. W młodości często był na Węgrzech gościem swojej siostry Elżbiety Andegaweńskiej, babki królowej Jadwigi. Kazimierzowi III Wielkiemu kraj zawdzięczał wprowadzenie sądów ziemskich i grodzkich, reformę armii, budowę zamków i twierdz, wprowadzenie jednolitej monety - grosza polskiego, reformę podatków, założenie Akademii Krakowskiej, a także powstanie „grupy wyszehradzkiej”. W listopadzie 1335 roku, w najwspanialszym węgierskim pałacu, zawarto traktat, na mocy którego król Czech zrezygnował ze swoich roszczeń względem Piastów i tronu Polski za kwotę równą wartości 20 zamków. W Wyszehradzie, na dworze Andegawenów pojawili się również książę saski Rudolf, książę Brzegu na Śląsku, delegacja Krzyżaków i rządzący na Morawach syn króla Czech, Karol. Cały kongres miał przejść do historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń we wspólnej historii państw regionu. Na pamiątkę tego spotkania współpraca Czech, Polski, Węgier i Słowacji odbywa się w ramach nieformalnej „grupy wyszehradzkiej”.


Pomimo tego, iż Kazimierz Wielki miał cztery żony, to poza córkami nie udało mu się doczekać syna z prawego łoża. Pierwsza żona Aldona Giedyminówna dała władcy dwie córki Elżbietę i Kunegundę. Adejadę heską król więził, a potem odesłał do ojca. Kazimierz popełnił bigamię, żeniąc się po raz trzeci, tym razem z Krystyną Rokiczanką. Para nie doczekała się potomstwa. Z czwartą żoną, Jadwigą żagańską, miał trzy córki - Annę, Kunegundę i Jadwigę. Doczekał się co najmniej trzech synów w związkach pozamałżeńskich, Pełki, Niemierzy i Jana, ale jako bastardzi nie mieli oni praw do tronu. Podanie głosi, że jeden z nich został pochowany w krypcie krośnieńskiego kościoła oo. Franciszkanów.
Opracowanie: Małgorzata Baranowska

 

Zdjęcie z zeszłorocznej edycji wydarzenia

 

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, hol główny, ul. Kolejowa 1, Krosno
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Warsztaty poprowadzi Barbara Lorens
PRACOWNIA KRAWIECKA „POD IGIEŁKĄ”. Czynna w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca: 1 kwietnia, 6 maja, 3 czerwca, 8 lipca.

Godziny otwarcia:
16.30 - 19.00

Zapraszamy!