Polski

XIV Galicja Blues Festival

Jest taki festiwal, który kusi dźwiękami bluesa, artystami z całego świata, klimatyczną sceną i rozmowami o muzykach i muzyce. Zobaczcie, kto w tym roku zagra na XIV Galicja Blues Festival!Galicja Blues Festival to impreza artystyczna o ugruntowanej pozycji w polskim środowisku muzycznym. Z racji tego, że sztuka nie znosi demokracji dobór wykonawców, jacy prezentują się na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie nie ma nic wspólnego z populizmem. Ci którzy się pojawili podczas poprzednich edycji i ci którzy się pojawią w tym roku maja jeden wspólny mianownik. Mianowicie muzyka, którą prezentują stoi na najwyższym poziomie.
 


A oto sylwetki gwiazd XIV Galicja Blues Festival:
 
Dura & Blues Club
 

Dura & Blues Club jest jednym z projektów słowackiego bluesmana Juraja „Dura” Turteva (jego macierzystym zespołem jest blues-funkowy Bluesweiser). Powstał w 1998 roku. Blues Club jest luźnym zrzeszeniem muzyków, którzy obok własnych projektów znajdują jeszcze czas na wspólne granie. To nieformalna formacja zaprzyjaźnionych ludzi o podobnych poglądach muzycznych. Inspiracją są w przeważającej mierze utwory, które skomponował Dura, pełne spokoju, prywatnej duchowości, ale też naiwnego humoru i luzu. Dura i Blues Club nie jest programowo bluesowym projektem. To raczej pieśniarstwo z pierwiastkami folku, blues, etno-world, śpiewu alikwotowego - gardłowego oraz folkloru słowackiego. Ta muzyka jednak nie traci swego bluesowego nastroju, a swe przesłanie chce w życzliwy sposób przekazać wszystkim: od dzieci poprzez alternatywnych poszukiwaczy albo zaciętych purystów aż po tych, którzy lubią szufladkować gatunki muzyczne. Obecnie w ramach Blues Clubu występują: Miloš Železňák, Juraj Schweigert, Erich „Boboš” Procházka, Fedor Frešo st., Peter Koreň st. i inni. W kameralnych klubach albo na małych festiwalach Dura & Blues Club występuje w dwu, trzy, czteroosobowym składzie w wersji elektro-akustycznej.Dura&Blues Club - zdjęcieRob Tognoni Band


 Rob Tognoni jest australijskim gitarzystą i wokalistą, a także uzdolnionym autorem i kompozytorem. Jego ostatnie albumy w większości zawierają materiał autorski. Płyta nagrana w koncertowym studiu Trójki w Polsce, to zdecydowanie autorska produkcja, z jedną coverową perełką „Hey Hey, My My” z repertuaru Neila Younga. Na płycie tej nie zabrakło sztandarowych hitów: Black Chair, Dirty Occupation, Drink Jack Boogie, Bad Girl oraz pierwszego wielkiego przeboju artysty – „Jim Beam Blues”.
Rob Tognoni urodził się 30 października 1960 roku w Queensland na Tasmanii, jako syn włoskiego emigranta. Pochodzi z muzykalnej rodziny. Babcia grała na harmonijce, mama na fortepianie, a on wybrał gitarę. Zainteresowanie muzyką Rob zawdzięcza siostrze. To dzięki niej słuchał nagrań B.B. Kinga, Billy Thorpe’a & The Aztec, Jimiego Hendrixa czy Grand Funk Railroad. Tym, czym w Europie były zespoły pokroju Led Zeppelin czy Deep Purple w Australii była grupa AC/DC. Będąc na ich koncercie zachwycił się muzyką i szaleństwem na scenie. Jego blues rock i boogie są podszyte gitarowymi riffami AC/DC. Na koncertach Robowi towarzyszą cenieni polscy muzycy: Łukasz Gorczyca - bas i Tomek Dominik – perkusja.
 Rob Tognoni Band


Los Agentos

Los Agentos to zespół plasujący się w obszarze world music z wyraźnymi śladami jazzu, ambientu i desert bluesa. Pod nazwą Los Agentos kryje się grupa muzyków kierowana przez Roberta „Agenta” Lenerta - kompozytora i autora tekstów znacznej części utworów. Wokalistka projektu, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Bożena Mazur znalazła się w finałowej 15-stce drugiej edycji X-Factor. Zespół jest zwycięzcą międzynarodowego festiwalu Blues Aperitiv 2013, podczas którego reprezentował Polskę. Otrzymał na nim Grand Prix oraz zaproszenie do koncertu otwierającego główną scenę Blues Alive! Aranżerem utworów zespołu jest wybitny multiinstrumentalista, absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, m.in autor muzyki do Malta Festival Andrzej Serafin. Skład uzupełnia obdarzony wielką wyobraźnią muzyczną gitarzysta Staszek Grela. Los Agentos ma na swoim koncie liczne występy w roli gwiazdy na znaczących, polskich festiwalach bluesowych. Zespół otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Skodaautomuzyka (nominowany do niej przez dyrektora muzycznego Programu III Polskiego Radia Piotra Metza).
LOS Agentos - zdjęcie zespołu
Wojtek Klich & Bardzo Orkiestra

Wojtek Klich, bosy, śpiewający gitarzysta, kiedyś muzyk Ziyo, potem tworzący swój własny portret muzyczny pt. Bardzo Orkiestra. Autor hitu „Czy ten Pan i Pani” Ani Wyszkoni. Artysta ma na koncie wiele płyt, nagrań, koncertów, m.in. z Ziyo, Markiem Piekarczykiem, Małgorzatą Ostrowską, Sebastianem Riedlem i Natalią Przybysz.
Organizator wielu cyklicznych imprez jak: Zaduszki Dżemowe, Wydmuszki Rockowe, Wianuszki i oczywiście Rockowe Opłateczki w aranżach bluesowo-rockowych.
Koncertował w USA i Kanadzie, m.in. z: Russell Marsland, Carlos Johnson, Charlie Love.
Laureat „Zaczarowany Świat Harmonijki” Poznań 1988.
Uczestnik kultowego koncertu „List do R.” Spodek Katowice 1995
Opowieść o Wojtku mogłaby być długa, ale prawdziwym jej sensem jest z nim obcowanie. Trzeba przyjść na jego koncert, trzeba uścisnąć jego dłoń, trzeba zobaczyć go na scenie....Wojtek Klich - zdjęcieNoah Wotherspoon Band

Noah Wotherspoon pochodzi z Cincinnati w stanie Ohio. Swą przygodę z gitarą zaczął jako nastolatek. Od 2009 roku stoi na czele tria Noah Wotherspoon Band, które w 2015 roku zajęło drugie miejsce na niezmiernie prestiżowym International Blues Challenge. Sam Noah został nagrodzony mianem Najlepszego Gitarzysty tego najważniejszego w świecie bluesa konkursu! Niedawno ukazał się ich album „Mystic Mud”. W lipcu 2016 roku zagrali po raz pierwszy w Polsce, na festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe. 16 września pojawią się w Krośnie, wieńcząc koncert galowy XIV Galicja Blues Festival.
Skład zespołu:
Noah Wotherspoon - gitara, śpiew
Lenny Fatigati - bas
 


Noah Wotherspoon Band
XIV GALICJA BLUES FESTIVAL - ProgramGdzie: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, scena | sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1
Kiedy: 14-16 września 2017

  • 14 września 2017


godz. 18.00
Scena RCKP, ul. Kolejowa 1
Przesłuchania konkursowe
Gwiazda wieczoru Dura & Blues Club (SVK)
20 zł | z Krośnieńską Kartą Mieszkańca bilet tańszy o 10 zł
 

  • 15 września 2017


godz. 18.00
Scena RCKP, ul. Kolejowa 1

Przesłuchania konkursowe
Gwiazda wieczoru Rob Tognoni Band (AUS/POL)
20 zł  | z Krośnieńską Kartą Mieszkańca bilet tańszy o 10 zł

  • 16 września 2017


godz. 18.00
Sala widowiskowa RCKP, ul. Kolejowa 1

Pro Musica Grand
Standard Orchestra
Laureat festiwalu
Los Agentos (POL)
Wojtek Klich & Bardzo Orkiestra (POL)
Noah Wotherspoon Band (USA)
40 zł | z Krośnieńską Kartą Mieszkańca bilet tańszy o 10 zł

Prowadzenie Marcin Kusy (Polskie Radio Jedynka)
Na zakończenie każdego dnia jam-session w Klubie K15

Patronat: Polskie Radio Rzeszów | Portal internetowy Krosnocity

Bilety w sprzedaży od 4 września w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)

Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek - piątek 10.00-13.00 oraz 14.30-17.30
sobota 10.00-14.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem


Plakat Galicja Blues

ZAPRASZAMY!