Polski

„FRIDA. Życie Sztuka Rewolucja” Spektakl w ramach programu SZTUKA.OBECNY!

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza 31 stycznia 2020 (godzina 11.00) szkoły ponadpodstawowe na spektakl „FRIDA. Życie Sztuka Rewolucja”. Historię życia i twórczości Fridy Kahlo przeniósł na scenę Jakub Przebindowski, a rolę słynnej malarki wcieliła się Martyna Kliszewska. Przedstawienie wzbogaca wideoart i malarstwo, tworząc nową ciekawą formę. Grająca Fridę aktorka jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Spektakl jest częścią programu edukacyjnego SZTUKA.OBECNY!

FRIDA_oficjalny plakat

Kalectwo i wieloletnia choroba stały się przyczyną, dla której Frida zajęła się malarstwem. W ciągu swojego życia przeszła 36 operacji. Malowała więc w łóżku, na specjalnie skonstruowanych sztalugach, malowała na wózku inwalidzkim i oczywiście siedząc na krześle w chwilach, kiedy czuła się lepiej. Żyła na przekór przeciwnościom losu i walczyła każdego dnia w taki czy inny sposób. Nie poddała się nigdy! W swoich ubiorach z uwielbieniem podkreślała wszystkie możliwe atrybuty kobiecości, wykorzystując do tego biżuterię, ubrania, kwiaty czy wstążki, które z czasem stały się jej znakiem rozpoznawczym. Połączyła meksykańskie stroje z różnych regionów kraju, tworząc w ten sposób swój własny. Jej sztukę cechuje przede wszystkim ogromna szczerość. To jest to, co zawsze było mi najbliższe w sztuce. Myślę, że w ogóle obraz, jego siła opiera się na szczerości. Mniej istotny wydaje się temat, środki formalne tylko właśnie prawda, prawda autora, która potrafi nas poruszyć, przykuć uwagę. W przypadku Fridy temat obrazu jest nierozerwalnie związany z jej osobą. Dlatego jej malarstwo jest istotne, a czasami nawet wstrząsające.

Martyna Kliszewska o swojej bohaterce w wywiadzie dla PAP.


Spektakl jest częścią programu edukacyjnego SZTUKA.OBECNY!, 31 stycznia 2020, godzina 11.00.

Rezerwacji mozna dokonać w kasie RCKP lub u głównego specjalisty ds. sprzadaży - Iwona Penar tel. 600 533 965 lub e-mail: kino@rckp.krosno.pl

Cena biletu 18 zł, z dofinansowaniem dla szkół krośnieńskich 13 zł.

Sala widowiskowa RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno