Polski Language

Kufer kosztowności - wystawa autorskiej biżuterii ze szkłem Marty Bożek-Pocenty

Ekspozycję tworzy niezwykły i niepowtarzalny w swoim rodzaju zestaw 16-tu naszyjników, stworzony w połowie z naturalnych kamieni półszlachetnych, a w połowie ze szklanych elementów ręcznie wykonanych przez hutników z Centrum Dziedzictwa Szkła.

Naszyjniki, do których wykonania zostały użyte kamienie naturalne takie jak: koralowiec, agat, jaspis dalmatyński czy turkus mają swoje odpowiedniki wykonane w szkle. Wzajemne przenikanie się i dopełnianie tych dwóch tak wyjątkowych tworzyw, jakimi są: szkło i kamienie naturalne w jednej kolekcji, umożliwiło powstanie tej niepowtarzalnej kompozycji ręcznie wykonanych naszyjników.

Ponadto kształt oprawy każdego z nich wykonanej z takich tworzyw jak: len, juta czy jedwab, został indywidualnie dobrany i zaprojektowany tak, by ze szkłem czy też kamieniem tworzył niepowtarzalną, a nade wszystko spójną całość.

Biżuteria z tej kolekcji ma charakter limitowany. Każdy z naszyjników powstał jako pojedynczy egzemplarz. Całość  prezentowana będzie w foyer budynku głównego CDS do końca września br. lub do momentu, gdy wszystkie wisiory znajdą nabywców -  wystawa połączona jest ze sprzedażą prezentowanych naszyjników.