Polski Language

Narodowe Czytanie 2024 w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza na 13. edycję Narodowego Czytania, która odbędzie się 7 września (sobota) o godz. 10.00 w Czytelni Głównej KBP (ul. Wojska Polskiego 41). W tym roku na lekturę Narodowego Czytania wybrany został „Kordian” Juliusza Słowackiego.

"Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze" – pisze w liście Prezydent RP, zachęcając do udziału w akcji.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku czytano „Lalkę” Bolesława Prusa, w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicz, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą NC były „Nowele polskie”, w 2020 roku „Balladyna” Juliusza Słowackiego”, a w 2021 roku „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Natomiast w ubiegłym roku czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Od pierwszej edycji Narodowego Czytania, Krośnieńska Biblioteka Publiczna organizuje w Krośnie to wydarzenie, zapraszając mieszkańców miasta do wspólnego czytania.

Czytaniu towarzyszył będzie kiermasz książek "używanych" za 1 zł przed budynkiem KBP (ul. Wojska Polskiego 41). Każdy będzie mógł także otrzymać na przyniesionych książkach pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

Więcej