Polski Language

Odkryj bogactwo Etnocentrum! Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Nie byłoby Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, gdyby nie fundusze europejskie. Dlatego, przyłączając się do świętowania Dni Otwartych Funduszy Europejskich, proponujemy Wam w ostatnim tygodniu września szereg atrakcji!

Piątek, 25 września, godzina 18:00

„Rośliny święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała w Polsce” - otwarcie wystawy fotografii autorstwa Łukasza Łuczaja oraz współpracowników.

Zwyczaj święcenia roślin przy okazji różnych świąt był niezwykle ważny w polskiej kulturze tradycyjnej.
Na wystawie pokażemy zdjęcia autorstwa Łukasza Łuczaja i współpracowników, prezentujące bukiety roślinne święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała.

Wystawa będzie wynikiem wieloletniej pracy badawczej – fotografowania i archiwizowania zdjęć święconych bukietów na terenie całej Polski – którą Łukasz Łuczaj przeprowadzał w latach 2008-2016 przy dużym współudziale swojego ojca Michała Łuczaja.

Podczas otwarcia wystawy autor zbiorów opowie o bogactwie, znaczeniu i symbolice niezwykłych roślin, od wieków przynoszonych do kościoła i wieszanych na honorowych miejscach w domach.

Łukasz Łuczaj - doktor habilitowany biologii, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanik i ekolog. Jeden z prekursorów dzikiej kuchni w Europie, od prawie 20 lat prowadzi warsztaty odżywiania się dzikimi roślinami. Dokumentuje także tradycje używania dziko rosnących roślin pokarmowych, m.in. prowadząc badania etnobotaniczne w tradycyjnych społecznościach wiejskich w Chorwacji, Rumunii, Bośni-Hercegowinie, Gruzji, Laosie i Chinach (w tym na Płaskowyżu Tybetańskim). Autor wielu prac na ten temat, publikowanych w renomowanych pismach naukowych, oraz kilku książek, m.in. Dzikie rośliny jadalne Polski i Dziki Kuchnia. Prowadził autorski program pt. Dziki obiad Łukasza Łuczaja emitowany przez Kuchnię+ oraz blogi i videoblogi po polsku i angielsku (więcej na stronie autorskiej www.lukaszluczaj.pl). Rodowity krośnianin, obecnie mieszka W Pietruszej Woli koło Krosna, gdzie prowadzi duży ogród naturalistyczny dedykowany restytucji naturalnych zbiorowisk roślinnych Pogórza Karpackiego.

Wstęp bezpłatny – z uwagi na ograniczenia związane z pandemią konieczne wcześniejsze rezerwacje.
Rezerwacja:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdLnsNhWdQGs3AmyJVn8brB8nPfJF9pvjQqB-i27Zwhly1I8Q/viewform?usp=sf_link

Sobota i niedziela 26 – 27 września – bezpłatne zwiedzanie Etnocentrum w godzinach: 10:30, 12:30, 14:30, 16:30.
Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Sobota i niedziela 26 – 27 września – warsztaty kowalstwa w ramach projektu „Start – up w tradycję”, dofinansowanego ze środków MKIDN. Obowiązują bezpłatne wejściówki, LISTA UCZESTNIKÓW PEŁNA

Niedziela 27 września, godzina 19:00 – koncert duetu Daria Kosiek & Maciej Harna.
Daria Kosiek & Maciej Harna to sanocki duet muzyczny. Z jednej strony, to doskonały i doświadczony multiinstrumentalista, twórca i lidera Orkiestry Jednej Góry Matragony i współpracownik legendarnego KSU.
Z drugiej zaś, to wyjątkowe i niepowtarzalne umiejętności wokalne, członkini zespołu Widymo , folkowej Kapeli na Dobry Dzień i zwyciężczyni Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej Kropa w Korczynie oraz Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
W swojej muzycznej podróży przedstawią tradycyjne pieśni ludowe pochodzące z karpackich światów między innymi Łemków, Bojków i Słowackich Rusinów, których przejmujące piękno i życiowe prawdy podkreśli cudowne brzmienie liry korbowej, instrumentu towarzyszącego w przeszłości dziadom i wędrownym lirnikom.

Wydarzenie bezpłatne / z uwagi na ograniczenia związane z pandemią konieczna wcześniejsza rezerwacja.
Rezerwacja:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSerp-cdKjYuv16TT_dnXyA9_9r85ebKJY6PX9OcrKYaJHKzRw/viewform?usp=sf_link

Niedziela, 27 września, godzina 10:30 – Etnoranek, wstęp bezpłatny. Podczas Etnoranka tego dnia będzie nadawana transmisja na żywo.
Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.