Polski

POLSKA SIEĆ TAŃCA WRACA NA SCENĘ RCKP I INAUGURUJE KROŚNIEŃSKIE DNI TAŃCA

Krośnieńskie Dni Tańca zainauguruje w tym roku spektakl "Dobre wychowanie" prezentowany w ramach Polskiej Sieci Tańca.


Polska Sieć Tańca powstała 19 listopada 2017. W Centrum Kultury w Lublinie nastąpiło podpisanie historycznego dokumentu – porozumienia stron tworzących pierwszą w Polsce, sformalizowaną sieć centrów wspierających Sztukę Tańca. Rok 2019 PST tworzą współpracy centra-założycielskie Sieci: Lubelski Teatru Tańca, Kielecki Teatr Tańca, Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Krakowskie Centrum Choreograficzne, program Stary Browar Nowy Taniec, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, oraz nowi partnerzy: Fundacji Polka dot, Centrum Sztuki Mościce, Krotoszyński Ośrodek Kultury, Suwalski Ośrodek Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Centrum Sztuki Tańca we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

fot. Paweł Moląg

"Dobre wychowanie" to spektakl-podróż w krainę przeszłości. Całe dzieciństwo słyszeliśmy “bądź grzeczny”, “zachowuj się jak należy”. Ale co to dokładnie oznacza? Ciekawe czy nasi rodzice mieli pełną świadomość tego, jakiego człowieka kształtują i „co z nas wyrośnie”. Zapraszamy na spektakl o tym, jaki wpływ na nasze dorosłe życie mają zasady wpojone nam w dzieciństwie. To będzie spektakl o dojrzewaniu, tym fizycznym i mentalnym, o wspomnieniach i ich sile, o dorosłości i związanych z nią oczekiwaniach. To będzie spektakl o kobietach, dziewczynkach, nastolatkach, matkach i córkach i ich relacjach, które często ciężko jest zrozumieć. 

Agata Moląg
Kierownik Krakowskiego Centrum Choreograficznego w latach 2015-2018, współzałożycielka i tancerka Grupy Wokół Centrum, pedagog tańca współczesnego i baletu. Praktyk i teoretyk tańca (Wiedza o teatrze na UJ). Ukończyła Społeczną Szkołę Baletową w Krakowie otrzymując Dyplom Tancerza-Choreografa. Od 2007 do 2015 roku tancerka w stałym składzie Krakowskiego Teatru Tańca, z którym zrealizowała 14 premier, w tym jeden spektakl solowy „Blondi. Próba”.
Współtworzyła i koordynowała wiele inicjatyw tanecznych i wydarzeń artystycznych: BalletOFFFestival, Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz edukacyjnych jak taniec.edu.
Jako kierownik KCC odpowiadała za koncepcję Krakowskiego Centrum Choreograficznego nadając mu kierunek rozwoju poprzez działalność regularną oraz pisząc projekty. Obecnie w KCC skupia się głównie na pracy artystycznej i choreograficznej, prezentując spektakle między innymi w ramach Polskiej Sieci Tańca. Dla Grupy Wokół Centrum stworzyła repertuarowe spektakle sceniczne i uliczne: „Makia”, „Płaczki”, „38° C”, „Dobre Wychowanie” i kolektywnie multimedialny „spectral layers of movement”.

DOBRE WYCHOWANIE, 7 kwietnia 2019, 18:00, Grupa Wokół Centrum
choreograf - Agata Moląg
tancerze - Anna Chmiel-Kowalska, Monika Świeca, Dominika Wiak, Marta Wołowiec
muzyka - Marcin Janus
czas trwania - 70 min
producent - Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreografczne

Trailer: https://vimeo.com/295405946

Bilety wkrótce do nabycia w kasie RCKP, ul. Kolejowa 1w cenie 20, 15 i 10 zł z KKM