Polski

„Rośliny święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała w Polsce” - otwarcie wystawy fotografii autorstwa Łukasza Łuczaja oraz współpracowników.

Zwyczaj święcenia roślin przy okazji różnych świąt był niezwykle ważny w polskiej kulturze tradycyjnej.
Na wystawie pokażemy zdjęcia autorstwa Łukasza Łuczaja i współpracowników, prezentujące bukiety roślinne święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała.

Wystawa będzie wynikiem wieloletniej pracy badawczej – fotografowania i archiwizowania zdjęć święconych bukietów na terenie całej Polski – którą Łukasz Łuczaj przeprowadzał w latach 2008-2016 przy dużym współudziale swojego ojca Michała Łuczaja.

Podczas otwarcia wystawy autor zbiorów opowie o bogactwie, znaczeniu i symbolice niezwykłych roślin, od wieków przynoszonych do kościoła i wieszanych na honorowych miejscach w domach.

Łukasz Łuczaj - doktor habilitowany biologii, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanik i ekolog. Jeden z prekursorów dzikiej kuchni w Europie, od prawie 20 lat prowadzi warsztaty odżywiania się dzikimi roślinami. Dokumentuje także tradycje używania dziko rosnących roślin pokarmowych, m.in. prowadząc badania etnobotaniczne w tradycyjnych społecznościach wiejskich w Chorwacji, Rumunii, Bośni-Hercegowinie, Gruzji, Laosie i Chinach (w tym na Płaskowyżu Tybetańskim). Autor wielu prac na ten temat, publikowanych w renomowanych pismach naukowych, oraz kilku książek, m.in. Dzikie rośliny jadalne Polski i Dziki Kuchnia. Prowadził autorski program pt. Dziki obiad Łukasza Łuczaja emitowany przez Kuchnię+ oraz blogi i videoblogi po polsku i angielsku (więcej na stronie autorskiej www.lukaszluczaj.pl). Rodowity krośnianin, obecnie mieszka W Pietruszej Woli koło Krosna, gdzie prowadzi duży ogród naturalistyczny dedykowany restytucji naturalnych zbiorowisk roślinnych Pogórza Karpackiego.

WYDARZENIE ODBYWA SIĘ W CYKLU OTWARTYCH DNI FUNDUSZY EUROPEJSKICH.

WEJŚCIE NA OTWARCIE WYSTAWY JEST BEZPŁATNE - Z UWAGI NA OGRANICZENIA ZWIĄZANE Z PANDEMIĄ OBOWIĄZUJE LIMIT MIEJSC. PROSIMY O WCZEŚNIEJSZE ZAPISY.

FORMULARZ DO ZAPISÓW:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdLnsNhWdQGs3AmyJVn8brB8nPfJF9pvjQqB-i27Zwhly1I8Q/viewform?usp=sf_link