Polski Language

RCKP zaprasza do udziału w Manufakturze wyobraźni 2020

MANUFAKTURA WYOBRAŹNI - zajęcia artystyczne

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: lipiec - sierpień 2020
Godzina: grupa I: od 9.30 do 11.30, grupa II: od 12.30 do 14.30
Wiek uczestników: od 7 do 14 lat
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

---

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy:
Zapisy online: www.rckp.krosno.pl (przycisk/link do formularza znajduje się w prawej kolumnie strony)

Koszt zajęć: 10 zł za pojedyczne zajęcia

Prosimy o zapoznanie się informacją dotyczącą płatności za wybrane zajęcia organizowane w ramach Manufaktury wyobraźni:
* UWAGA! Faktura może zostać wystawiona wyłącznie na dane podmiotu wpłacającego.
* UWAGA! Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń i uiszczenie opłaty - przelew kwoty na konto bankowe RCKP - do 48 godzin po zgłoszeniu formularza. Wysokość opłaty powinna zgadzać się z liczbą wybranych zajęć.


Lato, lato... co Ty na to? A my na to jak na lato! Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w wakacyjnych zajęciach dla dzieci i młodzieży. W tym roku na uczestników zajęć czekają tematy związane ze sztuką użytkową i wzornictwem przemysłowym, scenografią i makietami czy malarstwem sztalugowym.

MALARSTWO SZTALUGOWE
TERMIN: 8 lipca 2020
KATEGORIA: malarstwo
REZULTAT: własnoręcznie namalowany obraz, który uczestnicy warsztatów zabiorą do domu

Jak czuł się Pablo Picasso, stając przed płótnem z paletą w dłoni i czy Claude Monet, budząc się rano, znał temat swojego kolejnego obrazu, kim jest artysta i czy od pomysłu w głowie jest daleka droga do gotowego obrazu na płótnie? Uczestnicy zajęć poznają odpowiedzi na te i inne pytania. Poznają też tajniki technik malarskich, dowiedzą się, czym jest perspektywa, relatywizm, temperatura barw, budowanie głębi czy zasady kompozycji. Zajęcia prowadzone będą w kameralnych grupach, dzięki czemu każdy z uczestników zajęć będzie miał szansę rozwinięcia talentu, odkrycia w sobie potencjału artystycznego, a w rezultacie - pod opieką instruktora - stworzenia swojego własnego, niepowtarzalnego dzieła.

Link do formularza: https://forms.gle/idawYpgi7FHim5tw6


PROJEKT KOSZULKA
TERMIN: 15 lipca 2020
KATEGORIA: sztuka użytkowa - wzornictwo przemysłowe
REZULTAT: koszulka z własnoręcznie wykonanym nadrukiem, którą uczestnicy warsztatów zabiorą do domu

Od pomysłu w głowie do gotowego i niepowtarzalnego wzoru na koszulce. Uczestnicy zajęć poznają metody pracy projektowej - od grupowej burzy mózgów do przeniesienia pomysłu na papier i kolejno na tkaninę - oraz różne techniki barwienia tkanin i transferu własnoręcznie przygotowanej ilustracji/nadruku na koszulkę.

Link do formularza: https://forms.gle/qEY7ZVm5fvxZP39F6


KARTONOWY BRAT BLIŹNIAK 1:1
TERMIN: 22 lipca 2020
KATEGORIA: scenografia/makiety
REZULTAT: własnoręcznie wykonana tekturowa podobizna uczestników zajęć

Pokaż mi swojego tekturowego brata bliźniaka, a powiem Ci kim jesteś. Zajęcia podzielone zostaną na trzy praktyczne części: pierwsza obejmować będzie sesję fotograficzną oraz wydruk zdjęcia twarzy dzieci, druga przygotowanie tekturowej makiety w skali 1:1 z twarzą każdego z uczestników zajęć, trzecia obejmować będzie zdobienie makiet - w tym dobór materiałów oraz barw odpowiadających charakterom dzieci, ich nastrojom i emocjom.

Link do formularza: https://forms.gle/t1m8oULbT6Kdpjgn9


PROJEKT MAKIETA
TERMIN: 29 lipca 2020
KATEGORIA: scenografia/makiety
REZULTAT: własnoręcznie wykonana miniaturowa makieta (lub jej element), którą uczestnicy warsztatów zabiorą do domu

W wielkim świecie zwracamy uwagę na małe rzeczy i drobne gesty. Uczestnicy zajęć wykonają makietę domu, jego części lub dowolnego przedmiotu, rozwijając przy tym wyobraźnię przestrzenną oraz poznając różnice między płaskim rzutem, a przestrzenną bryłą. Do stworzenia makiet - w duchu zero waste - wykorzystane zostaną papierowe odpady.

Link do formularza: https://forms.gle/BG7JRasUGNsUpJtq8


ZDOBIENIE CERAMIKI
TERMIN: 5 sierpnia 2020
KATEGORIA: sztuka użytkowa - wzornictwo przemysłowe
REZULTAT: własnoręcznie ozdobiona zastawa (np. kubek i talerzyk), którą uczestnicy zajęć zabiorą do domu

Ręcznie zdobiona porcelana cieszy oczy i przywodzi na myśl wspomnienia najpiękniejszych zastaw stołowych naszych babć i dziadków. Jest ozdobą nie tylko stołów, ale i domów. Delikatne i roślinne wzory lub nowoczesne wzornictwo - jak różne są gusta, tak różne pomysły na to jak ozdobić te przedmioty codziennego użytku. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, czym jest wzornictwo przemysłowe oraz poznają różne techniki zdobienia porcelany. W praktycznej części zajęć zaprojektują własne wzory, które później przeniesione zostaną na naczynia - talerze, kubki lub filiżanki.

Link do formularza: https://forms.gle/SAbmanzHSr49qV2V7


GIPSOWE ODLEWY
TERMIN: 12 sierpnia 2020
KATEGORIA: sztuka użytkowa
REZULTAT: własnoręcznie wykonana podkładka pod kubek lub inne naczynie, doniczka, które uczestnicy zajęć zabiorą do domu

Gips - stosowany w budownictwie - dobrze znany jest też w sztuce użytkowej. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób wykorzystać gips do stworzenia kształtów i figur przestrzennych oraz jak wykonać odlewy przedmiotów codziennego użytku bądź ozdób domu, takie jak podkładki pod kubki, pojemniki na klucze lub doniczki. W dalszej części zajęć dzieci dowiedzą się, jak za pomocą farb, dowolnych przedmiotów czy roślin ozdobić gotowe odlewy.

Link do formularza: https://forms.gle/g7J68LgqRKeWbZmM8


MENU FILCOWE - POSIŁEK DNIA
TERMIN: 19 sierpnia 2020
KATEGORIA: dekoracja
REZULTAT: własnoręcznie wykonany posiłek z filcu - małe dzieło sztuki - który uczestnicy zajęć zabiorą do domu

Filc - stosowany w szeroko rozumianej sztuce użytkowej, meblarstwie - podczas zajęć znajdzie swoje inne, nietypowe i niebanalne zastosowanie. Posłuży jako główny składnik posiłku dnia. Uczestnicy zajęć, dowiadując się, jak pracować z tego typu materiałem, stworzą przestrzenne obrazki przedstawiające, a nawet imitujące dowolne posiłki - kanapki, obiady czy desery. Kolorystyka filcu oraz produktów filcospożywczych dostowane będą do preferencji smakowych uczestników zajęć.

Link do formularza: https://forms.gle/9fihtoYUfZXt5oyn6


MALI MALUJĄ WIELKICH - PRACA WSPÓLNA, PRZYGOTOWANIE PRAC NA WYSTAWĘ
TERMIN: 26 sierpnia 2020
KATEGORIA: malarstwo
REZULTAT: przygotowanie obrazów do wystawy uczestników warsztatów

Świat dorosłych i znane dzieła wielkich malarzy widziane oczami dzieci. Podczas ostatnich zajęć w ramach Manufaktury wyobraźni uczestnicy w parach namalują własne interpretacje dzieł wielkich mistrzów. O tym, czy będą to obrazy Vincenta van Gogha, Pabla Picassa czy Salvadora Dalego, przyszli mali wielcy malarze dowiedzą się podczas zajęć. Część teoretyczna obejmować będzie przybliżenie postaci i stylu każego z malarzy, omówienie, czym różni się reprodukcja od inspiracji w sztuce, a praktyczna przybliżenie technik malarskich oraz koncepcji powstawania prac - od pomysłu i szkicu do gotowego dzieła na płótnie. Namalowane obrazy trafią na wystawę o tym samym, co zajęcia tytule - „Mali malują wielkich”, którą zobaczyć będzie można od września w galeriach wystawienniczych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Link do formularza: https://forms.gle/SFQYB8oncpEytyQv7

---

Wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS. Do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych.