Polski Language

Wystawa - Łemkowskie Kabaty w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

5 stycznia w Galerii wystaw czasowych Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zagości wystawa prac Patrycji Dyląg - „Łemkowskie Kabaty”.

 

Cykl prac „Łemkowskie Kabaty”, będący przedmiotem styczniowej wystawy inspirowany jest kulturą łemkowską. Tak Patrycja Dyląg, autorka wystawy, mówi o swojej inspiracji:

Nieodzownym elementem kultury łemkowskiej jest ich strój. Na co dzień skromny i prosty, ale w odświętnej wersji zdobny i bardzo kolorowy. To właśnie przepiękne kolory kobiecych strojów łemkowskich i ich design stały się dla mnie inspiracją do cyklu mojego malarstwa.

Jego nazwa – „Kabaty Łemkowskie” , nawiązuje do dwóch pierwszych obrazów, które były moją interpretacją kolorowych, falbaniastych spódnic, czyli tzw. kabatów...

 
 

 

Patrycja Dyląg z wykształcenia jest filologiem języka angielskiego oraz stypendystką Universita per Stranieri di Perugia. Od dawna jednak związana jest z twórczością artystyczną. Poza malarstwem, interesuje się również wystrojem wnętrz oraz renowacją mebli.

O sobie mówi: „Malarstwo pozwala mi spojrzeć na świat i na siebie z innej perspektywy, daje ujście moim emocjom. Do malarstwa podchodzę w sposób introspektywny, czerpiąc inspiracje z piękna otaczającego nas świata."

Artystka w swojej twórczości posługuje się głównie abstrakcją.

„Abstrakcja to moja ulubiona forma przekazu, gdyż nie narzuca odbiorcom interpretacji, a zachęca ich do refleksji. Medium, którego używam zazwyczaj, to farby akrylowe, często łączone z pastami strukturalnymi, pastelami olejnymi czy tuszami akrylowymi. Od lat interesuję się renowacją mebli i pracą z drewnem - lubię efekt mocnej faktury, często więc staram się przenosić to na swoje obrazy. Kolory, które wybieram, zależą od nastroju i tego, co chcę przekazać w momencie tworzenia danej pracy. Często jednak są to mocne i zdecydowane barwy".

Swoje umiejętności malarskie Pani Patrycja rozwija w krakowskiej  Art Studni - Szkole Rysunku i Malarstwa, pod okiem artysty malarza Marcina Andrzeja Telegi.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 05.01.2023 r. o godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.

 

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 5 stycznia - 1 lutego 2023 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny w godzinach pracy instytucji