Polski Language

Wystawa - Florografy w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na wystawę czasową „Florografy”! Jej otwarcie odbędzie się 31 sierpnia (środa) o godz. 18:00.

 

Autorką wystawy jest pani Albina Róg – to miłośniczka przyrody z nietypową pasją, „florografią”. Pochodząca z wiejskiego środowiska artystka, urodziła się w 1955 r. w Suchorzowie, a obecnie mieszka i tworzy w Baranowie Sandomierskim.

Od najmłodszych lat fascynowała ją przyroda, w której szuka inspiracji do swoich prac. Nie mając wykształcenia plastycznego, znalazła własny, niezwykły sposób artystycznego wyrazu, który określiła mianem „florografii”. Jej florografy przedstawiają najczęściej pejzaże, motywy religijne i baśniowe, kwiatowe bukiety, postacie ludzkie czy budowle. W oryginalny sposób malowane nie pędzlem i farbami, lecz nazbieranymi i zasuszonymi wcześniej roślinami.

Inspiracji szuka w obserwowanych krajobrazach, we wspomnieniach z dzieciństwa, z wyjazdów, wycieczek i własnych przeżyć; dlatego też prace odzwierciedlają jej duszę.

Jak sama mówi: „Przystępując do tworzenia swych prac nie wzoruję się na żadnym kierunku czy stylu artystycznym, lecz tworzę z potrzeby serca i duszy. Chcę pokazać piękno przyrody, przez które Stwórca do nas przemawia, dając ulgę sercu i radość oczom. Florografy układam najczęściej późną  jesienią i zimą, aby przypomnieć uroki każdej pory roku. Jest to moja osobista terapia na stres, zwątpienia i kłopoty, jakich nikomu w naszej rzeczywistości nie brakuje.”

Florografia to ogromna pasja pani Albiny. W każdą swoją pracę wkłada wiele serca i poświęca jej dużo czasu, ale robi to z ogromną radością. 

Pani Albina ma na swoim koncie ponad 500 prac i wiele wystaw indywidualnych. Do obejrzenia wystawy zachęca wierszem ”Zaproszenie”.

 

Zaproszenie!

Zajrzyj w  mój kolorowy świat!

Świat rodzinnych krajobrazów…

Srebrną pajęczyną wspomnień

osnutych lat…

Życia ukrytego w ramie obrazu.

 

Poczuj zapach polnych kwiatów!

Ciepło słońca jasnego dnia…

Oddal swoje troski i zwątpienia

Zobacz ile piękna świat w sobie ma!

Rozwiń skrzydła wyobraźni

Uwolnij marzenia…Wernisaż
wystawy odbędzie się 31.08.2022 r. o godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.

 

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 31 sierpnia - 28 września 2022 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny w godzinach pracy instytucji