Polski Language

Wystawa - reFORMA w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na wystawę czasową „reFORMA”! Jej otwarcie odbędzie się 22 lipca (piątek) o godz. 18:00.

 

reFORMA to wystawa o integralności. Integralności człowieka z przyrodą, z materią (tkaniną, wełną, ziemią), z poczuciem przynależności do społeczności. To wystawa o mieszaniu się kultur, wykształceniu się bogatego wzornictwa – języka kodu i kontekstu kulturowego.

Tytuł wystawy odnosi się także do zreformowania poglądów na temat przyrody, do pochylenia się nad naturą, większego szanowania materiałów pochodzenia naturalnego.
Jak mówią o niej autorki: „Nasz projekt artystyczny jest krótką opowieścią o kolorze i formie ukształtowanej przez człowieka, jego zamiłowaniu do tworzenia tych form w oparciu o interpretację otaczającego świata. O zamiłowaniu do wzornictwa, sztuki ludowej, a także o funkcji przedmiotów. Poprzez realizację projektu zadajemy sobie i odbiorcy pytanie o sens tzw. pracy ręcznej, rękodzieła w kontekście cyfrowej, zmechanizowanej rzeczywistości.”

Autorkami wystawy reFORMA są Joanna Rusin i Elżbieta Kuźniar.

Joanna Rusin jest projektantką działającą na pograniczu sztuki tkaniny i designu. Cechuje ją niestandardowe podejście do dywanu, który traktuje jako przedmiot stymulujący wyobraźnię użytkownika. Celem jej pracy jest wzbogacanie obiektów kultury masowej o wartości z obszaru tkaniny unikatowej i pogłębianie wiedzy na temat wzornictwa ukierunkowanego na odbiorcę.
Studiowała projektowanie dywanów i tkanin w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2018 otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuk projektowych.

Elżbieta Kuźniar zajmuje się site-specific, sztuką obiektu i land artem. Inspiracje do realizacji prac czerpie z takich obszarów jak astrofizyka, duchowość natury, język kodu kulturowego, przestrzeń metafizyczna. W swoich pracach głównie posługuje się materiałami pochodzenia naturalnego.
Zdobyła dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w 2004 roku oraz zrobiła doktorat w 2017 roku w Krakowie.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 22.07.2022 r., godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 22 lipca – 30 sierpnia 2022 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (Krosno, ul. Kolejowa 29 a)

WSTĘP: wolny w godzinach pracy instytucji