Polski

ZegarMistrzowie Niepodległej

ZegarMistrzowie Niepodległej – historia zmian w czasie

W Krośnie czas niepodległej Polski liczony jest w sposób wyjątkowy - odmierzają go zegary wieżowe Michała Mięsowicza – które sekundowały też przed stu laty Mistrzom Niepodległej, postaciom czasu przełomu: Legionistom, miejskim radnym, lekarzom, architektom, rzemieślnikom czy burmistrzom, którzy niczym trybiki w wielkim miejskim mechanizmie, napędzali swymi działaniami rozwój niepodległego Krosna. 
„ZegarMistrzowie Niepodległej” to nie tylko opowieść o zmianach w czasie, ale też zaproszenie do odkrycia na nowo historii – tych które tworzyli krośnieńscy „zegarMistrzowie”, i tej której my wszyscy jesteśmy dziś częścią. Zachęcamy do zsynchronizowania zegarków zgodnie z kierunkiem wskazówek „ZegarMistrzów Niepodległej”!

Fenakistiskop - zakręć i obserwuj

Podróż w czasie, poprzez wprawienie w ruch kół historii, będzie możliwa dzięki fenakistiskopom - połączeniu tablic umieszczonych w przestrzeni miasta, prezentujących sylwetki „zegarMistrzów” krośnieńskiej niepodległości, m.in. Michała i Eugeniusza Mięsowiczów, Jana Kantego Jugendfeina czy Stanisława Bergmana, z fenakistiskopem - archaiczną formą animacji, która powstaje na specjalnych dyskach przypominających tarcze zegara. To właśnie na fenakistiskopach, można będzie zaanimować nie tylko postaci ówczesnych mieszkańców Krosna, ale też zarazem historię niepodległego Miasta. Wystarczy zakręcić tarczą zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i spojrzeć w nacięcie znajdujące się na jej brzegu – zobrazowana tam historia potoczy się już sama. Zapraszamy do podróży w czasie, poszukiwania w przestrzeni miasta tablic z mapami i fenakistiskopami oraz zwiedzania Krosna szlakiem ZegarMistrzów Niepodległej.

Animacja poklatkowa

Zmieniające się obrazy Krosna przybliżą w formie animacji poklatkowej uczniowie VI klasy Szkoły Podstawowej Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie, którzy sięgając po archiwalne zdjęcia Krosna, gromadzone przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Genealogię Krośnian, stworzyli ożywione fotokolaże ukazujące przemiany miasta na przestrzeni lat. Animacji sekundował będzie zegar Mięsowicza, przywołując zarazem sylwetki poszczególnych "zegarmistrzów", m.in. Jana Kantego Jugendfeina – burmistrza Krosna czasu przełomu (1910-21), inicjatora przebudowy m.in. parku miejskiego i bulwarów nad rzeką Lubatówką - do dzisiaj najpopularniejszych miejsc spotkań i rekreacji całych krośnieńskich rodzin. Michała i Eugeniusza Mięsowiczów; ojca - zegarmistrza i radnego Krosna oraz syna – Legionisty i wojskowego. Kamila Jana Bogackiego - lekarza Józefa Piłsudskiego, krośnieńskiego lekarza i społecznika. Stanisława Bergmana – Legionisty, krośnieńskiego architekta modernizmu oraz wielu innych: lokalnych rzemieślników, architektów i zwykłych mieszkańców.

 

Wydarzenia i spotkania

Zapraszamy do udziału w cyklu wydarzeń i spotkań, przybliżających postacie i czasy „ZegarMistrzów Niepodległej”.

 

8 listopada (piątek)

godz. 17:00 -  premiera animacji poklatkowej „ZegarMistrzowie Niepodległej", wykonanej przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10 w Krośnie, opowiadającej o Krośnie czasu przełomu, w pierwszych latach odzyskanej niepodległości.

godz. 17:45 – „Zakręć i obserwuj! - fenakistiskop i inne XIX-wieczne zabawki optyczne” prelekcja Martyny Karpowicz

Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4, sala wystawiennicza (1 piętro).

 

9 listopada (sobota)

godz. 14:00 - zwiedzanie Starego Cmentarza w Krośnie - pasjonaci historii z Genealogii Krośnian, oprowadzą i opowiedzą o Starym Cmentarzu w Krośnie. Przedstawią sylwetki pochowanych tam osób, które znacząco wpłynęły na ówczesne, jak i dzisiejsze Krosno.

Gdzie: Stary Cmentarz w Krośnie, ul. Krakowska.

 

10 listopada (niedziela)

godz. 11:00 – „Mistrzowie niepodległości – od Portiusa do Piłsudskiego” prelekcja Zbigniewa Ungeheuera

Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4, sala audiowizualna (2 piętro).

 

9-11 listopada (sobota-poniedziałek)

godz. 9:00 – 15:00 - pokazy animacji "ZegarMistrzowie Niepodległej”

Pokazy przygotowane w formie zapętlonej projekcji (na zmianę z wersją z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących).

Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4, sala audiowizualna (2 piętro).

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Partnerami projektu „ZegarMistrzowie Niepodległej” są: Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie, Stowarzyszenie „Portius” oraz Gmina Miasto Krosno.

Projekt "ZegarMistrzowie Niepodległej" dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.