Polski Language

Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza

Rok 1928 na kartach krośnieńskiej historii odbił niezwykle znaczny ślad. Wówczas władze miejskie Krosna przekazały teren pod budowę lotniska.Lotnisko z bogatą historią

Lotnisko Krosno zostało założone w 1932 r., na podstawie uchwały Rady Miasta z 1928 r. Głównym inicjatorem jego budowy był gen. Ludomił Rayski. W 1938 r. przeniesiono do Krosna z Bydgoszczy Szkołę Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich, która funkcjonowała tu do wybuchu II wojny światowej. W 1939 r. lotnisko przejął okupant niemiecki – wybudował na nim betonowy pas startowy i wykorzystywał je jako lotnisko strategiczne w działaniach wojennych przeciwko ZSRR. Wojska hitlerowskie ewakuowały się w 1944 r. , bombardując przy tym lotnisko i niszcząc jego infrastrukturę.
Aeroklub Podkarpacki - Szkoła LotniczaW 1945 r. na lotnisku rozpoczął działalność Aeroklub Podkarpacki. W 1958 r. założono Centrum Wyszkolenia Lotniczego, a dziesięć lat później – Centrum Wyszkolenia Spadochronowego. W 1993 r. powstała Centralna Szkoła Lotniczo – Techniczna Aeroklubu Polskiego, która prowadziła ośrodek szkolenia mechaników.

W grudniu 2005 r. władze województwa podkarpackiego przekazały własność lotniska na rzecz Miasta Krosna. Obecnie lotnisko zajmuje obszar 199,6 ha, jego właścicielem a jednocześnie zarządzającym w myśl przepisów prawa lotniczego jest Miasto Krosno (miasto przejęło zarządzanie od Aeroklubu Polskiego w 2010 r.). Od stycznia 2017 r. obowiązki zarządzającego wykonuje spółka miejska Lotnisko Krosno Sp. z o.o.

Aeroklub Podkarpacki - Szkoła LotniczaObecnie Aeroklub Podkarpacki oferuje cały katalog usług rekreacyjnych dla osób chętnych poznać Krosno z lotu ptaka.
Szkoła Lotnicza posiada 4 sekcje:

  • szybowcową,
  • samolotową,
  • spadochronową,
  • modelarską.

Ponadto oferuje kursy i szkolenia:

  • szybowcowe,
  • spadochronowe,
  • paralotniowe,
  • modelarskie.

Wszystkich chętnych do uprawiania sportów lotniczych w Aeroklubie Podkarpackim - Szkoła Lotnicza w Krośnie serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą na stronie internetowej.

Strona internetowa: www.aeroklub-podkarpacki.pl/

Zobacz zdjęcia