Polski Language

Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza

Rok 1928 na kartach krośnieńskiej historii odbił niezwykle znaczny ślad. Wówczas władze miejskie Krosna przekazały teren pod budowę lotniska. Obecnie Aeroklub Podkarpacki oferuje cały katalog usług rekreacyjnych dla osób chętnych poznać Krosno z lotu ptaka.Lotnisko z bogatą historią

Lotnisko Krosno zostało założone w 1932 r., na podstawie uchwały Rady Miasta z 1928 r. Głównym inicjatorem jego budowy był gen. Ludomił Rayski. W 1938 r. przeniesiono do Krosna z Bydgoszczy Szkołę Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich, która funkcjonowała tu do wybuchu II wojny światowej. W 1939 r. lotnisko przejął okupant niemiecki – wybudował na nim betonowy pas startowy i wykorzystywał je jako lotnisko strategiczne w działaniach wojennych przeciwko ZSRR. Wojska hitlerowskie ewakuowały się w 1944 r., bombardując przy tym lotnisko i niszcząc jego infrastrukturę.
W 1945 r. na lotnisku rozpoczął działalność Aeroklub Podkarpacki. W 1958 r. założono Centrum Wyszkolenia Lotniczego, a dziesięć lat później – Centrum Wyszkolenia Spadochronowego. W 1993 r. powstała Centralna Szkoła Lotniczo – Techniczna Aeroklubu Polskiego, która prowadziła ośrodek szkolenia mechaników.
W grudniu 2005 r. władze województwa podkarpackiego przekazały własność lotniska na rzecz Miasta Krosna. Obecnie lotnisko zajmuje obszar 199,6 ha, jego właścicielem a jednocześnie zarządzającym w myśl przepisów prawa lotniczego jest Miasto Krosno (miasto przejęło zarządzanie od Aeroklubu Polskiego w 2010 r.). Od stycznia 2017 r. obowiązki zarządzającego wykonuje spółka miejska Lotnisko Krosno Sp. z o.o.

Obecnie Aeroklub Podkarpacki oferuje cały katalog usług rekreacyjnych dla osób chętnych poznać Krosno z lotu ptaka.
Szkoła Lotnicza posiada 4 sekcje:

  • szybowcową,
  • samolotową,
  • spadochronową,
  • modelarską.

Ponadto oferuje kursy i szkolenia:

  • szybowcowe,
  • spadochronowe,
  • paralotniowe,
  • modelarskie.

Wszystkich chętnych do uprawiania sportów lotniczych w Aeroklubie Podkarpackim - Szkoła Lotnicza w Krośnie serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą na stronie internetowej.


Strona internetowa: www.aeroklub-podkarpacki.pl/