Polski Language

strefa imprez

Krosno, od wieków znane z bogatego życia kulturalnego, również współcześnie może poszczycić się wieloma imprezami, także takimi, które zyskują uznanie i publiczność daleko, niekiedy bardzo daleko od granic regionu.


Na pewno do takich inicjatyw należą, organizowane od wielu lat tradycyjnie w „Majówkę”, Balony nad Krosnem oraz Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Imprezy te są połączeniem kultury i sportu, przez co cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a ze względu na swój międzynarodowy zasięg należą do najważniejszych wydarzeń w mieście i regionie. Z jednej strony adrenalina i zachwyt, czyli zmagania załóg balonowych i widok barwnych czasz nad miastem, a z drugiej strony relaks i dobra zabawa, czyli koncerty, dyskoteki, nocne pokazy i warsztaty.


Świet(l)ne Miasto
to propozycja wakacyjnego, rodzinnego spędzenia czasu w Krośnie. Impreza nawiązuje do bogatej tradycji przemysłu naftowego w tym rejonie, a odbywa się zawsze w ostatnich dniach lipca, przypominając datę pierwszego zapalenia lampy naftowej. Wydarzenie to przyciąga tych, którzy szukają zarówno rozrywki, jak i kultury połączonej z nauką. Tam, gdzie przeszłość przenika się z przyszłością, czekają pokazy, spektakle, warsztaty artystyczne, kulinarne i naukowe. Bogaty program z pewnością zadowoli latem poszukujących połączenia nowoczesności i tradycji.


Od przyszłości do przeszłości niedaleka droga, a ta w lipcu prowadzi nie na zamek, a na krośnieński rynek. Biesiada u Papkina - jak nazwa wskazuje - to okazja do spotkania, podczas którego każdy gość zamienia się w biesiadnika. W bogatym programie znaleźć można pojedynek raz na zupę, a raz na szable, spektakle na rynku czy na… balkonie, pokazy historyczne, strojów i sokolniczne, wspólne wyszywanie bieżnika, śpiewy i zabawy. Do tego warsztaty i opowieści oraz wszechobecni Fredro i oczywiście tytułowy… Papkin. Niecodzienne miejsca, niespodziewane wydarzenia przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Będzie zaskakująco i przewrotnie, czyli dokładnie tak jak u Fredry.


Smyczki na Wojciechu to letni cykl koncertów kameralnych. U początku pomysłu zorganizowania letnich koncertów smyczkowych w zabytkowej świątyni, od lat nie służącej już jako główny kościół parafialny w krośnieńskiej dzielnicy Zawodzie, legło przekonanie o potrzebie kameralnych, adresowanych do kilkudziesięciu odbiorców, artystycznych wydarzeń muzycznych. Rosnące zainteresowanie wydarzeniem zachęciło organizatorów do rozszerzenia oferty koncertowej ponad wykonania stricte smyczkowe.


Kolejną niezwykłą imprezą plenerową są odbywające się pod koniec sierpnia Karpackie Klimaty, które zamieniają Krosno w wielobarwne centrum kultur pogranicza. Przez trzy dni miasto gości artystów z całych Karpat, prezentujących swój dorobek artystyczny a krośnieński rynek zamienia się w wielką biesiadną salę - za przyczyną Festiwalu Win Węgierskich organizowanego przez Stowarzyszenie „Portius”. Karpackie Klimaty stanowią prawdziwą „ucztę” dla miłośników muzyki, kultury, sztuki i kuchni pogranicza karpackiego.


My jesteśmy YOUNG! Festiwal Young Arts co roku zabiera nas w niesamowitą podróż po muzycznym świecie. Muzyka rozbrzmiewa w wyjątkowych i zaskakujących lokalizacjach Krosna. A koncert finałowy kończąc muzyczną podróż prawdziwym orkiestrowym fajerwerkiem, który na długo pozostanie w Waszej pamięci. Bardzo ważnym elementem festiwalu są występy młodych wirtuozów, uczestników kursów muzycznych Young Arts Masterclass.


Ważnym wydarzeniem są również organizowane od wielu lat Krośnieńskie Spotkania Teatralne (edycja wiosenna i jesienna), na które zjeżdżają do Krosna znakomite teatry z całej Polski, prezentując swoje najciekawsze przedstawienia. Towarzyszą im spotkania z wybitnymi aktorami i reżyserami a także wystawy prezentowane w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.


Z kolei miłośnikom teatru alternatywnego, a więc sztuki prezentowanej niekoniecznie na deskach teatru, polecamy odbywające się jesienią Nocne Teatralia „Strachy”. Ten barwny festiwal sztuki odbywa się na Starym Mieście, na scenie przy hutniczym piecu i wielu jeszcze zaskakujących miejscach.


Miłośnikom muzyki dedykowane są jeszcze dwie cykliczne imprezy. W pierwszej połowie września do Krosna zjeżdżają najwybitniejsi twórcy bluesa z kraju i ze świata, aby wziąć udział w „Galicja Blues Festival”. Jest to wydarzenie cieszące się dużym uznaniem wśród miłośników tego gatunku a na towarzyszących konkursowym zmaganiom koncertach grywają największe gwiazdy światowego bluesa.


Warto także na koniec wspomnieć o organizowanym przez Muzeum Rzemiosła Międzynarodowym Biennale Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”, imprezie nawiązującej z kolei do bogatych tradycji tkackich Podkarpacia. Jest to kolejny konkurs o randze światowej, w którym uczestniczą artyści nie tylko z Europy ale i Kanady, USA, Japonii czy Izraela. I nic dziwnego, bowiem ze względu na prestiż i ugruntowaną popularność wydarzenie weszło już na stałe do kalendarza europejskich i światowych imprez z dziedziny tkactwa artystycznego.


fot.: M. Maslany RCKP (1, 6), P.Fiejdasz (2, 3, 4)  P. Matelowski RCKP (5, 7, 8, 9 )

strefa imprez
strefa imprez