emocje dla najmłodszych
W Krośnie nie brakuje miejsc, w których dzieci doskonale się bawią, a wśród nich sporo takich, w których emocji nie braknie i rodzicom.
W pierwszej kolejności warte polecenia jest Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym ciekawie spędzić czas mogą i dzieci, i rodzice, poznając techniki produkcji i zdobienia szklanych przedmiotów oraz biorąc udział w warsztatach i samodzielnie wykonując pamiątkę z pobytu w Krośnie – szklaną, ceramiczną lub choćby rysunkową. Głównie dla dzieci stworzono tu ekspozycję szkło w fizyce i specjalnie dla nich jeździ po Krośnie kolejka - w przestronnych i wygodnych wagonikach można odbyć przejażdżkę ulicami Krosna, z płyty Rynku do Ogródka Jordanowskiego i z powrotem.
Krośnieński Ogródek Jordanowski z pewnością przypadnie do gustu wszystkim dzieciom, jeśli zechcemy dać im nieco czasu na zabawę w tym pięknym parku. Znajdujący się tu plac zabaw wyposażony jest w urządzenia przystosowane dla dzieci w każdym wieku. Kiedy znudzą im się zjeżdżalnie i karuzele, choć to mało prawdopodobne, możemy wybrać się na spacer urokliwymi alejkami parku lub deptakiem, nad brzegiem Lubatówki.
W tym pierwszym odtworzono izbę lekcyjną z drugiej połowy XIX wieku z typowym wyposażeniem z tamtych czasów, dzieci mogą zatem popróbować pisania piórem czy spróbować gier podwórkowych sprzed ponad 100 lat. Na zamku Kamieniec w Odrzykoniu obok zwiedzenia ciekawych dla turystów w każdym dosłownie wieku ruin zamku, dzieci mogą wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny lub toczenia naczyń na kole garncarskim a te nieco większe zwiedzić salę tortur – jak najbardziej interaktywną!
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza dzieci w wieku szkolnym na magiczną podróż w czasie. W ofercie lekcji regionalnych znajdują się lekcje sezonowe, związane z rokiem obrzędowym, m.in. tradycjami bożonarodzeniowymi i zwyczajami wielkanocnymi, jak również lekcje całoroczne na temat lokalnych legend i dawnego życia na wsi, połączone ze zwiedzaniem Etnocentrum. Do oprowadzania wykorzystywane są autentyczne rekwizyty, teksty kultury tradycyjnej (legendy, pieśni), ale też gry, zabawy i instalacje multimedialne.
Proponujemy następujące tematy lekcji regionalnych:
- Lnem snuta opowieść,
- Świat baśni i legend z okolic Krosna,
- Rośnij bochnie, rośnij,
- Skrzynia skarbów kultury tradycyjnej.
Lekcje regionalne mogą odbyć się w połączeniu z warsztatami rękodzielniczymi lub warsztatami kulinarnymi.
Pełna oferta i planowane wydarzenia można śledzić w kalendarzu Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej dostępnym na stronie internetowej oraz na Facebook.