Polski Language

emocje dla najmłodszych

W Krośnie nie brakuje miejsc, w których dzieci doskonale się bawią, a wśród nich sporo takich, w których emocji nie braknie i rodzicom.


W pierwszej kolejności warte polecenia jest Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym ciekawie spędzić czas mogą i dzieci, i rodzice, poznając techniki produkcji i zdobienia szklanych przedmiotów oraz biorąc udział w warsztatach i samodzielnie wykonując pamiątkę z pobytu w Krośnie – szklaną, ceramiczną lub choćby rysunkową. Głównie dla dzieci stworzono tu ekspozycję szkło w fizyce i specjalnie dla nich jeździ po Krośnie kolejka - w przestronnych i wygodnych wagonikach można odbyć przejażdżkę ulicami Krosna, z płyty Rynku do Ogródka Jordanowskiego i z powrotem.


emocje dla najmłodszych

Krośnieński Ogródek Jordanowski z pewnością przypadnie do gustu wszystkim dzieciom, jeśli zechcemy dać im nieco czasu na zabawę w tym pięknym parku. Znajdujący się tu plac zabaw wyposażony jest w urządzenia przystosowane dla dzieci w każdym wieku. Kiedy znudzą im się zjeżdżalnie i karuzele, choć to mało prawdopodobne, możemy wybrać się na spacer urokliwymi alejkami parku lub deptakiem, nad brzegiem Lubatówki.

Wyliczając miejsca w Krośnie, które spodobać się mogą dzieciom warto dodać, że latem na płycie Rynku usypywana jest sztuczna plaża. Wszystkie maluchy na pewno chętnie pobawią się w olbrzymiej piaskownicy, a rodzice mogą w tym czasie spokojnie wypić kawę w jednym z restauracyjnych ogródków wystawianych latem na płycie rynku.

Większość dzieci nie przepada za zwiedzaniem muzeów, jednak krośnieńskie Muzeum Rzemiosła (w związku z remontem obiekt tymczasowo zamknięty) jest wyjątkowe – milusińscy znajdą tu bowiem eksponaty, którymi będą się mogli pobawić – w tym stuletni gabinet fryzjerski. O zegarach wieżowych już nie wspominając...


emocje dla najmłodszych

Tym, którzy szukają mocniejszych wrażeń dla swoich dzieci polecamy Linowy Park Przygody, który jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Trasy są zróżnicowane i pod względem trudności i wysokości, ale nawet sześciolatek znajdzie tu coś dla siebie.

W dzielnicy Polanka znajduje się Rodzinny Park Rozrywki – Park Mani – który na pewno przypadnie do gustu wszystkim dzieciom. Do zabawy kule wodne, adekwatny dla dzieci basen, łódki i mini park linowy z emocjonującymi tyrolkami a nawet specjalny labirynt, w którym dzieci znajdą skarb. Do tego samochodziki i motorki – bezpieczne, bo akumulatorowe. Jedyna wada – park czynny jest tylko w sezonie ciepłym.

 Jeśli planujemy spędzić w Krośnie nieco więcej czasu warto rozważyć krótką wycieczkę poza miasto. Ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi, czy to przy okazji wycieczki szkolnej, czy też rodzinnej wyprawy, możemy znaleźć m.in.: w Żarnowcu i Odrzykoniu.

emocje dla najmłodszych

W tym pierwszym odtworzono izbę lekcyjną z drugiej połowy XIX wieku z typowym wyposażeniem z tamtych czasów, dzieci mogą zatem popróbować pisania piórem czy spróbować gier podwórkowych sprzed ponad 100 lat. Na zamku Kamieniec w Odrzykoniu obok zwiedzenia ciekawych dla turystów w każdym dosłownie wieku ruin zamku, dzieci mogą wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny lub toczenia naczyń na kole garncarskim a te nieco większe zwiedzić salę tortur – jak najbardziej interaktywną!

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza dzieci w wieku szkolnym na magiczną podróż w czasie. W ofercie lekcji regionalnych znajdują się lekcje sezonowe, związane z rokiem obrzędowym, m.in. tradycjami bożonarodzeniowymi i zwyczajami wielkanocnymi, jak również lekcje całoroczne na temat lokalnych legend i dawnego życia na wsi, połączone ze zwiedzaniem Etnocentrum. Do oprowadzania wykorzystywane są autentyczne rekwizyty, teksty kultury tradycyjnej (legendy, pieśni), ale też gry, zabawy i instalacje multimedialne.

Proponujemy następujące tematy lekcji regionalnych:

- Lnem snuta opowieść,

- Świat baśni i legend z okolic Krosna,

- Rośnij bochnie, rośnij,

- Skrzynia skarbów kultury tradycyjnej.

Lekcje regionalne mogą odbyć się w połączeniu z warsztatami rękodzielniczymi lub warsztatami kulinarnymi.

Pełna oferta i planowane wydarzenia można śledzić w kalendarzu Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej dostępnym na stronie internetowej oraz na Facebook.

Etnocentrum
fot.: Ł.Jaracz (1), Centrum Dziedzictwa Szkła (2), Muzeum Rzemiosła (3), Szkoła Ludowa (4)