Polski Language

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie powstała przy Inspektoracie Szkolnym w 1947 roku. Pierwszy wpis do inwentarza biblioteki został naniesiony 9 stycznia 1947r. W 1952 roku Biblioteka została włączona do sieci bibliotek powiatowych województwa rzeszowskiego i otrzymała nazwę Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa. Nazwę tę zachowała do 1975 roku tj. do chwili nowego podziału administracyjnego kraju, kiedy to Krosno awansowało do rangi miasta wojewódzkiego. Pismem z 1.IX.1975 roku wydanym przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krośnie Biblioteka otrzymała nazwę Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. W skład Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej weszło 5 byłych Pedagogicznych Bibliotek Miejskich i powiatowych: w Brzozowie, Jaśle, Lesku, Sanoku i Ustrzykach Dolnych. W swojej historii Biblioteka wielokrotnie zmieniała lokal. W chwili obecnej mieści się przy ul. Grodzkiej 45B . Biblioteka obejmuje zasięgiem swojej działalności powiaty: krośnieński, brzozowski, jasielski, sanocki, leski i bieszczadzki. Obecnie organem prowadzącym bibliotekę jest Samorząd Województwa Podkarpackiego. Nadzór pedagogiczny nad Biblioteką sprawuje Podkarpacki Kurator Oświaty.

Biblioteka Pedagogiczna w Krośnie gromadzi książki, czasopisma oraz materiały audiowizualne i zbiory specjalne pod kątem potrzeb jej użytkowników a w szczególności:

1) literaturę z zakresu pedagogiki i nauk pokrewnych w języku polskim
2) publikacje naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy objętych ramowymi planami nauczania
3) literaturę piękną i dzieła klasyki polskiej oraz światowej
4) książki z zestawu lektur dla uczniów
5) piśmiennictwo z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej
6) programy nauczania i podręczniki szkolne
7) materiały dotyczące problematyki regionu
8) filmy edukacyjne i fabularne

W zbiorach PBW znajduje się wiele cennych publikacji, starodruki, publikacje z XVIII w., XIX i początków XX w. Są to wydawnictwa o bardzo różnorodnej tematyce. Bogaty zbiór książek z historii oświaty, podręczników, literatury.

Więcej