Polski Language

Centrum Dziedzictwa Szkła

Centrum Dziedzictwa Szkła to miejsce, które w nowoczesny sposób przybliża proces powstawania szkła oraz dokumentuje bogate i wszechstronne związki Krosna z tym niezwykłym przemysłem.


Centrum Dziedzictwa Szkła jest miejscem wyjątkowym. Małą hutą szkła, produkującą własne wyroby w podziemiach ukrytych pod zabytkowym Starym Miastem. Muzeum, w którym zwiedzający nie tylko mogą dotykać eksponatów, ale także je współtworzyć. Placówką dokumentującą szklaną tradycję przy użyciu najnowocześniejszych multimedialnych narzędzi.Prawie każdemu Polakowi Krosno kojarzy się przecież z wyrobami szklanymi, i to najwyższej jakości, twórcom CDS zależało zatem na tym, aby tę wiedzę utrwalić i pogłębić. Dlatego przez nowoczesny w formie i oryginalny stylowo budynek CDS najdłuższe na Podkarpaciu ruchome schody wiozą nas z parkingu na renesansowy Rynek, z którego zaczynamy zwiedzanie. W jego programie znajdziemy szkło artystyczne i warsztaty szklanego rzemiosła, zdobienie bombek i malowanie na szkle, pracownię witrażu i sztukę grawerowania, a przede wszystkim możliwość spróbowania własnych sił przy hutniczym piecu.


Mamy tu niepowtarzalną okazję, by na „żywo” poznać trudną sztukę wytopu szkła, wziąć do ręki piszczel i spróbować czy siła, którą mamy w płucach, wystarczy do wydmuchania np. wazonu. Ale to przecież dopiero początek. Na kilku poziomach zwiedzający poznaje kolejne etapy tworzenia szklanej sztuki i artystycznej i użytkowej. Ba - może samodzielnie spróbować  stworzyć własne dzieło, od jego wydmuchania po artystyczną obróbkę. A że niełatwa to sprawa, tym większy szacunek dla mistrzów hutnictwa, których dorobek Centrum także prezentuje.

Ekspozycje im poświęcone znajdują się w zaadaptowanych na cele wystawiennicze piwnicach przedprożnych, do niedawna zrujnowanych i zasypanych. Pięknie odnowione prezentują m.in. światowe marki produkowane w Krośnie i właśnie najwybitniejszych twórców tej dziedziny, oczywiście związanych z Krosnem, takich jak Maciej Habrat, Jerzy Maraj, Mateusz Maraj czy Stanisław Borowski, którego prace zachwyciły świat, a kupili je m.in. Nicolas Cage i Whoopi Goldberg.
W CDS odbywają się także spotkania artystyczne i kulturalne, konferencje i prelekcje, degustacje wina oraz słynne już koncerty „Przy piecu”. Wielką atrakcją jest także unikatowe malowidło w technice 3D przedstawiające pracę hutników.

Dlatego koniecznie odwiedź Krosno i odkryj magię tworzenia szkła!Rumuńscy podróżnicy i vlogerzy Michaela i Valentin byli z wizytą w Krośnie. Zobaczcie ich relację video z pobytu w naszym mieście, do którego przyjechali żeby zobaczyć jak powstaje szkło. I choć nie udało im się zrobić klepsydry, która zabierze ich w podróż w czasie, bardzo im się podobało w Centrum Dziedzictwa Szkła.
Zobacz zdjęcia