Polski Language

Dolina Śmierci - Pomnik i Cmentarz Armii Czechosłowackiej

Jedne z najcięższych walk drugiej wojny światowej odegrały się jesienią roku 1944 podczas bitwy o Przełęcz Dukielską koło Svidníka na północnym wschodzie Słowacji. Aktualnie w tym miejscu znajduje się Pomnik i Cmentarz Armii Czechosłowackiej Dukla.


 

Znajduje się on w pobliżu przejścia granicznego z Polską – Vyšný Komárnik i przypomina o wojskowej operacji karpacko-dukielskiej, która odegrała się jesienią 1944 roku. Podczas walk zginęło tutaj ponad 60 tysięcy żołnierzy radzieckich i czechosłowackich.

Pomnik
 o wysokości 28 m wieńczy brązowa rzeźba Jána Kulicha o nazwie Oskarżam. Został on Wybudowany w 1949 roku. Znajduje się na cmentarzu wojskowym, który przecina kolumnada z brązowymi tablicami. Na tablicach widnieją nazwiska 1265 poległych członków I Korpusu Armii Czechosłowackiej.

Okolica pomnika z cmentarzem stanowi rozległe Muzeum Wojskowe pod otwartym niebem. Muzeum powstało w 1965 roku. Dzisiejszą ekspozycję zainstalowano w 1996 roku, dokumentuje ona operacje wojskowe mające na celu zdobycie strategicznego przejścia przez Karpaty.


Dawne pole walki można obejrzeć z wieży widokowej. Na terenie Muzeum Przyrodniczego, jak również w pobliżu drogi do Svidníka, rozmieszczono 55 eksponatów przeróżnej ciężkiej techniki bojowej z czasów Drugiej Wojny Światowej.
W okolicznych lasach można jeszcze dziś ukryć się w ocalałych bunkrach. Do muzeum należy także tzw. Dolina Śmierci w okolicy wsi Kapišová, gdzie odbyły się najcięższe walki z użyciem czołgów.


Źródło: Travel in Slovakia
Strona internetowa: slovakia.travel/pl