Polski Language

Enoturystyka czyli zwiedzanie regionu z winem w roli przewodnika

Enoturystyka czyli turystyka winiarska to sposób na spędzanie urlopu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Zapraszamy na poznanie Krosna i okolic szlakiem wina.


winnice


Trochę historii


Krosno leży na trasie dawnego Karpackiego Szlaku Wina, którym transportowano wino węgierskie do Polski.
Trasa z północnych miejscowości Węgier wiodła przez Sátoraljaújhely – Koszyce – Preszów – Wranów – Świdnik – Przełęcz Dukielską – do Dukli, Rymanowa i Krosna,
skąd po leżakowaniu w specjalnych składach, beczki z winem ruszały dalej do innych miast w Królestwie Polskim oraz do sąsiednich krajów.
Piwnice, w których składowano beczki z winem zachowały się m.in. w Jaśliskach, Dukli i na krośnieńskim Rynku.

To właśnie handel winem węgierskim stanowił w XVI wieku podstawę działalności kupców krośnieńskich. Dzięki niemu miasto budowało swoją pomyślność ekonomiczną, 
a miejscowi kupcy zawdzięczali mu swoje majątki.
Na początku lat dwudziestych XVII wieku przybył do Krosna imigrant ze Szkocji Robert Wojciech Portius. Rozpoczął karierę kupiecką, stając się największym krośnieńskim kupcem zajmującym się handlem winem węgierskim i dorobił się olbrzymiej fortuny.

Działalność Portiusa uczyniła Krosno jednym z najbardziej rozwiniętych miast regionu. Wielkie pieniądze przeznaczył on na rozwój miasta: odbudował krośnieński kościół Farny zniszczony przez pożar, a następnie wyposażył go w obrazy, ołtarze i kaplice. Wybudował krośnieńską dzwonnicę - wizytówkę miasta i ufundował znajdujące się w jej wnętrzu dzwony: Jana, Mariana i Urbana. Portius wybudował również ponad trzysta metrów nowych miejskich murów obronnych i wyremontował bramę Węgierską. Został pochowany w ufundowanej przez siebie kaplicy Św. Piotra i Pawła. W dzisiejszych czasach Portius ma w Krośnie swoją uliczkę, która prowadzi na dziedziniec kościoła farnego, a na placu przy ulicy Piłsudskiego znajduje się jego pomnik.

portius  


Karpackie Klimaty

Każdego roku w sierpniu organizowana jest w Krośnie międzynarodowa impreza "Karpackie Klimaty" w ramach której obchodzony jest również Festiwal Wina, połączony z degustacją
win karpackich.

Więcej o Karpackich Klimatach 



Krosno to nie tylko historyczne tradycje winiarskie. Obecnie Polska może się poszczycić wieloma prężnie działającymi winnicami.
Jedno z większych skupisk polskich winnic znajduje się właśnie w województwie podkarpackim, w najbliższych okolicach Krosna.
Odwiedzając miejsca zajmujące się produkcją wina mamy doskonałą okazję, aby zobaczyć z bliska jak rośnie winorośl, wejść do piwnic produkcyjnych. Podróż szlakiem wina to także szansa na odkrywanie pięknych krajobrazów i uroków okolicy.
Dodatkowo w trakcie zwiedzania winnicy często poznać możemy zagadnienia związane z uprawą winorośli i powstawaniem wina.
W zależności od pory roku enoturyści mogą także brać udział w zbieraniu winogron.






Co odwiedzić?

W samym Krośnie działa Winnica Stawczana Góra, zlokalizowana w dzielnicy Suchodół przy ulicy Bolesława Prusa 70. Można tam spróbować win półsłodkich lub półwytrawnych zarówno białych, jak i różowych oraz czerwonych. Dodatkowo do dyspozycji gości przeznaczono tzw. domek winiarza. W trzech pokojach zmieści się 5 osób, które dodatkowo mogą korzystać z własnego tarasu, sauny fińskiej, jacuzzi i balii opalanej drewnem.
Rezerwacje degustacji i noclegów pod numerem telefonu 604 803 906.
Więcej informacji na facebooku.




W najbliższych okolicach Krosna działają:

Winnica Widokowa w Komborni  - to miejsce do relaksu i degustacji wina z widokiem na Krosno i całą dolinę od Bieszczad po Tatry.
W Winnicy Widokowej kupić można wina białe i czerwone. Miejsce można odwiedzić bez zapowiedzi codziennie w godzinach od 12:00 do 17:00.
Dodatkowo organizowane są różne wydarzenia, jak np. nocne degustacje.
We wrześniu sezon w winnicy kończy się, a zaczynają się przygotowania do winobrania, na które winnica co roku zaprasza osoby, które są chętne do pomocy.
Bieżącą działalność winnicy śledzić można na facebooku.
Więcej informacji.




Winnica Zamkowa
– położona  na terenie  Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, między ruinami Zamku Kamieniec a Rezerwatem przyrody Prządki. 
W winnicy uprawiane są przeróżne odmiany winogron, między innymi: Leon Millot, Solaris czy Hibernal. Na terenie Winnicy znajduje się budynek Winiarni z salą degustacyjną na 40 osób.
Winnica oferuje zwiedzanie, degustację i sprzedaż wina. Degustacja wina połączona ze zwiedzaniem trwa 2 godziny. Jest to możliwe po wcześniejszej rezerwacji.
Więcej informacji.





Winnice Czajkowski - projekt, którego zadaniem jest tworzenie wysokiej jakości win butikowych. Winorośl uprawiana jest tu w trzech lokalizacjach:
-Winnica Krosno - winnica tarasowa położona w Krośnie na wysokości 258 m n.p.m. na południowym stoku bezpośrednio nad brzegiem rzeki Wisłok.
-Winnica Łęki Dukielskie - położona w Łękach Dukielskich na wysokości 329m n.p.m. na południowym stoku w leśnej otulinie.
-Winnica Podniebyle - położona na południowo-zachodnim stoku wzgórza o nachyleniu 13% w miejscowości Podniebyle na wysokości 289 m n.p.m.
Więcej informacji i sklep internetowy.

Winnice Rymanów - Położoną we wschodniej części Beskidu Niskiego Winnicę Rymanów wyróżniają południowo zorientowane stoki o około 8% nachyleniu, które dają gwarancję dłuższego nasłonecznienia, co w połączeniu z zasobnymi w minerały wodami gruntowymi oraz sprzyjającym mikroklimatem i długim okresem wegetacyjnym, tworzy świetne warunki dla rozwoju nowoczesnej winnicy. 
Zobacz więcej

Winnice Rymanów – Spiżarnia przy ulicy Sanockiej 23 w Rymanowie to miejsce, gdzie można wybrać się na degustacje lub zakupić butelkę dobrego wina.
Więcej informacji.


Nieco dalej, na zachód od Krosna, zlokalizowane są winnice skupione wokół Jasielskiego Szlaku Winnego, który obejmuje kilkanaście winnic.
Więcej szczegółów

Jadąc w kierunku Bieszczad na trasie również znajdziemy lokalne winnice m.in: 
-Winnica Dolina Sanu (czytaj więcej)
-Winnica Jarosz Sanok (czytaj więcej)
-Winnica Szlachecka (czytaj więcej)

Nowym produktem turystycznym regionu jest Karpacki Szlak Wina- porozumienie 30 winnic z Polski i Słowacji we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".
Więcej informacji o projekcie i lista winnic.




Również na rynku w Krośnie działają restauracje oferujące lokalne wina. Warto odwiedzić m.in Posmakuj Krosno oraz Wino i Talerzyki.

Kilka kilometrów od Krosna w Dworze Kombornia, oprócz hotelu i SPA, działa Salon Win Karpackich, gdzie spróbować można wina węgierskie, ale też polskie, słowackie, czeskie i rumuńskie.
Wina można kosztować w towarzystwie sommeliera, który opowie o jego walorach, smakach, powstawaniu, sposobach podawania i historii.

Goście odwiedzający Salon mają możliwość samodzielnie skorzystać z programu degustacji komentowanych lub przez 60 albo 90 minut degustować wina przeznaczone do degustacji.
Więcej informacji.



Zdjęcia: Portius Festiwal, Winnica Widokowa, Winnica Zamkowa, Winnica Stawczana Góra, M. Ostafil - Wąsik, Archiwum MrzK