Polski Language

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nowoczesna placówka, która łączy w sobie charakter muzeum i domu kultury, choć wychodzi poza typową działalność obu wymienionych instytucji.


Etnocentrum powstało, aby zachowywać, przypominać i przybliżać Wam to, co najważniejsze w bogatej kulturze tradycyjnej ziemi krośnieńskiej. Oferta zajęć, jaką do Was kierujemy, to szeroki wachlarz warsztatów rękodzielniczych, kulinarnych, rzemieślniczych, tanecznych i śpiewaczych, opartych na dorobku pokoleń. To także spotkania z żywą kulturą – z mistrzami śpiewu i rzemiosła, ze znawcami kultury tradycyjnej. To interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, podczas których dowiecie się o życiu codziennym i dawnych zwyczajach mieszkańców naszych okolic. Weźmiecie udział w potańcówce, dzieci poznają tradycyjne zabawy, a dorośli przypomną sobie smak potraw z dzieciństwa…


Odwiedź stronę Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej i sprawdź kalendarium, by dowiedzieć się więcej o aktualnych wydarzeniach.Zwiedzając Etnocentrum, będziecie mogli skorzystać z nowoczesnych form poznawania dawnej kultury. Wędrując po budynku, napotkacie wiele niezwykłych miejsc, które dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przeniosą Was w podróż do dawnego świata!

We wnętrzach podziemia posłuchacie oryginalnych pieśni, odkrytych w trakcie poszukiwań na Podkarpaciu, a w scenerii dawnego peronu kolejowego obejrzycie stare zdjęcia, odnajdując ślady historii naszego regionu. W sali legend usiądziecie wygodnie w drabiniastym wozie i poznacie jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. W sali gier poznacie proces powstawania chleba, korzystając z nowoczesnej gry w technologii kinect, a jeśli cenicie też tradycyjną interakcję – zagracie w kości lub w ciekawą planszówkę! W izbie z piecem korzystając z projekcji w formie video mappingu obejrzycie, krok po kroku, jak powstają proziaki czy inne lokalne smakołyki. Wirtualna przymierzalnia ludowych strojów pozwoli Wam przejrzeć się w lustrze w pięknym, tradycyjnym stroju Łemkini, Pogórzanki czy Krakowiaka.

Wszystko to po to, aby pokazać Wam, że kultura i tradycja to bogaty zbiór wiedzy, dorobku materialnego oraz wierzeń, które do dziś stanowią o naszym wspólnym dziedzictwie.


ZAGRAJ W GRĘ ETNOMEMORY

Bądź na bieżąco, polub oficjalny profil FB Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.
Strona internetowa: www.etnocentrum.pl/pl
Dodatkowe informacje: 13 47 43 512, 13 47 43 513