Kościół Franciszkanów
Jest najstarszą „czynną“ świątynią w całym województwie podkarpackim, która - choć dotykana licznymi kataklizmami - nadal kryje w swym wnętrzu skarby z najwyższej europejskiej półki.
Kościół OO. Franciszkanów p.w. Nawiedzenia N.P. Marii to najstarsza krośnieńska świątynia, wznoszona wieloetapowo. Najstarsze elementy pochodzą z końca XIII w. Najprawdopodobniej obiekt został zniszczony w XIII w. podczas najazdów tatarskich. W XIV i XV franciszkanie podjęli się odbudowy i rozbudowy świątyni. W XVII w. dobudowano do niej cztery kaplice, kruchtę oraz dzwonnicę. W 1872 r. w mieście wybuchł pożar, który mocno uszkodził świątynię. Remont kościoła trwał kilkanaście lat, a następnie w latach 1899-1904 pod kierunkiem architekta Tadeusza Stryjeńskiego i inż. Wiktora Sikorskiego przeprowadzono regotyzację, która nadała kościołowi dzisiejszy wygląd.
We wnętrzu kościoła na szczególną uwagę zasługują:
Kamienne nagrobki szlacheckie, wybitne dzieła rzeźby nagrobnej:
-nagrobek Jana Kamienieckiego, wojewody podolskiego , autorstwa artysty włoskiego Jana Marii Padovano,
-nagrobek Jadwigi z Włodków Firlejowej wykonany w 1611 r. przez włoskiego rzeźbiarza Lukiana Reitino,
-nagrobek Barbary z Kamienieckich Mniszchowej, którego twórcą był lwowski rzeźbiarz Jakub Trwały,
-renesansowy pomnik nagrobny Jana i Elżbiety Jędrzejowskich – dwukondygnacyjne dzieło nieznanego artysty (więcej informacji)
Fragmenty średniowiecznych malowideł ściennych z XV i XVI w. w kaplicy Przemienienia Pańskiego odkryte w 1994 r. za nagrobkiem Barbary Mniszchowej. Wykonano transfer równoczesny dwóch warstw malowidła – zdjęto je ze ściany i przełożono na nowe, przenośne podobrazie. Starsza warstwa malowidła przedstawia męczeństwo św. Stanisława, natomiast młodsza św. Annę Samotrzeć z figurą rycerza donatora.
Obraz Matki Boskiej Murkowej. W 1657 r. gdy Krosno oblegane było przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego II Rakoczego, mieszczanie złożyli przed nim uroczystą prośbę o ocalenie miasta. Krosno oparło się najeźdźcy, a Matkę Boską obrano za patronkę miasta i otoczono szczególnym kultem. Uroczysta Koronacja Obrazu Matki Boskiej Murkowej odbyła się 13 czerwca 2010 r.