Rymanów Zdrój
Rymanów Zdrój to kurort o rzadko spotykanym w naszym kraju klimacie, który wykazuje zarówno cechy klimatu górskiego, jak i morskiego. Uzdrowisko powstało w 1876 r., gdy odkryto na jego terenie źródła naturalnych wód leczniczych. Rymanów Zdrój jest uzdrowiskiem podgórskim, w którym panuje umiarkowanie bodźcowy klimat. Położenie w Beskidzie niskim sprawia, że klimat Rymanowa Zdroju ma wyraźne cechy klimatu górskiego, z dużym wpływem wilgotnego powietrza i zawartością leczniczych olejków eterycznych i jodu. Poza klimatem, w leczeniu kuracjuszy uzdrowisko Rymanów wykorzystuje również borowinę i wody lecznicze. Uzdrowisko Rymanów-Zdrój zakresem swych działań obejmuje przede wszystkim profilaktykę, leczenie i rehabilitację chorób układu oddechowego.
Źródła mineralne Rymanowa ujęto w trzy zdroje, nadając im nazwy: Klaudia, Tytus i Celestyna. Uzdrowisko rozpoczęło oficjalną działalność w 1881 roku. Staraniem Rodziny Potockich – ówczesnych właścicieli dóbr rymanowskich - wybudowano pierwsze wille dla gości, dom zdrojowy, dworzec gościnny oraz utwardzono drogę z Rymanowa. W tym okresie wybudowano wiele pensjonatów dla gości, z których część przetrwała do dnia dzisiejszego. Na uwagę zasługują wille: „Pod Matką Boską” (obecnie „Maria”), „Opatrzność”, „Gołąbek”, „Biały Orzeł”.
Obecnie centralnym punktem uzdrowiska jest pięknie urządzony park zdrojowy, w którym znajduje się drewniana pijalnia wód mineralnych.
Na uwagę zasługuje również Wołtuszowa - niezamieszkała wieś łemkowska, w 1996 r. przyłączona do Rymanowa-Zdroju. Obecnie stanowi ona cel spacerów kuracjuszy i gości uzdrowiska.
Na jej obszarze wytyczono ścieżki spacerowe, które prowadzą śladami dawnych mieszkańców, wśród resztek kamiennych podmurówek, studni, starych piwnic i zdziczałych sadów.
fot. Ewa Gorczyca