Polski Language

Stary Cmentarz

Każdy, kto poszukuje wyciszenia i nostalgii pełnej zadumy, znajdzie ją spacerując wśród zabytkowych nagrobków starego cmentarza.


Ma bowiem Lwów swój Cmentarz Łyczakowski, ma Kraków Rakowice a Warszawa Powązki… Ma też i Krosno swoją starą, urokliwą nekropolię, pełną zabytkowych nagrobków i wiekowych drzew, w których cieniu spoczywają zasłużeni dla miasta obywatele.

Znajdujący się przy ulicy Krakowskiej cmentarz został założony ok. 1786 roku i użytkowany był do połowy XX wieku. Zachowały się tu pomniki nagrobne będące prawdziwymi dziełami sztuki, jakich próżno szukać na dzisiejszych, pozbawionych smaku cmentarzyskach. Spacerując po tym dającym wytchnienie od zgiełku miejscu mijamy nagrobki znakomitych krośnian, przede wszystkim żyjących w wieku XIX i na pocz. XX.

Wykute w kamieniu nazwiska szeptają nam minione dzieje miasta. Tu leżą pochowani dawni burmistrzowie Krosna, radni, lekarze, profesorowie i artyści. Najstarszy z zachowanych pomników należy do rodziny Schaytterów i pochodzi z 1832 roku. Na uwagę zasługuje wzniesiony w 1903 roku obelisk poświęcony poległym w powstaniu styczniowym oraz wykuty w czerwonym piaskowcu trembowlańskim nagrobek burmistrza Sylwestra Jaciewicza z 1895 r.

Kto chce poznać bliżej historię miasta powinien tu z pewnością przybyć. Miejsce spodoba się także miłośnikom sztuki, wiele z nagrobków to dzieła wybitnych artystów takich jak: Józef Sroczyński, Andrzej Lenik czy Napoleon Nawarski.


fot. T. Okoniewski
Stary Cmentarz

Stary Cmentarz

Zobacz zdjęcia