Polski Language

Szlak obiektów UNESCO

Urokliwe destynacje dostępne w każdej chwili on-line w świetnej jakości obrazu.  

Na szlakiem obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdujących się na terenie Podkarpacia i Słowacji zaprasza Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Obiekty, które można zobaczyć dzięki stronie internetowej to cerkwie i kościoły w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku, Turzańsku, Bliznem, Haczowie, Ladomirovej, Bodrużalu, Hervartovie, Keżmaroku oraz panoramy Bardejova, Stużicy, Havesovej, Rozoku, Vyhorlata.


Spacer umożliwia wirtualne zwiedzanie turystycznych perełek Podkarpacia i wschodniej Słowacji, z których każda jest niezwykle cenna i nieco inna.
Wśród niepowtarzalnych obiektów jest cerkiew w Chotyńcu z unikatową, zewnętrzną galerią.WIRTUALNY SPACER Ciekawostką dotyczącą cerkwi w Radrużu jest jej charakter obronny. Schronienie znajdywali w niej okoliczni mieszkańcy, o czym świadczyć miały ślady tatarskich toporów, które dostrzec można było do niedawna na drzwiach świątyni.

Podobnie do radruskiej cerkwi kościół w Bliznem także pełnił funkcje obronne, a jego najcenniejszym zachowanym elementem wyposażenia jest 500-letnia figura Matki Boskiej wykonana na podstawie ryciny renesansowego artysty Albrechta Dürera.


Więcej o obiektach UNESCO zlokalizowanych na pograniczu polsko-słowackim znajdziecie TUTAJ.