Polski Language

odkryj Krosno

Ujrzeliśmy w czarującej okolicy starożytne miasto Krosno, którego kościoły, pełne ozdób rzeźbiarskich, wielu artystycznie wykonanych malowideł, nagrobków marmurowych i pięknych ołtarzy, mogą iść w porównanie pod względem budowy i bogactwa z pierwszymi kościołami Krakowa.


Owo spostrzeżenie podróżujących przez Krosno w 1860 r. pionierów galicyjskiej turystyki, pozostaje aktualne i półtora wieku później. Powodów, dla których warto odwiedzić Krosno, wiele zresztą przybyło, skrywają się one w licznych niepowtarzalnych zakamarkach i tajemniczych tematach, a skoro się skrywają, trzeba je odkryć. Zatem - jeszcze raz zachęcmy - odkryj Krosno!

Zobacz Krosno z lotu ptaka - kliknij PODNIEBNE KROSNO

Miasto urzeka niepowtarzalną urodą wspaniale zachowanego średniowiecznego układu zabudowy, malowniczo rozpiętego nad majestatycznym Wisłokiem, pomiędzy Pogórzem a Beskidem Niskim. Położone przy głównym szlaku handlowym, łączącym Polskę z Rusią i Węgrami, uposażone licznymi przywilejami królewskimi, już w średniowieczu posiadało sieć wodociągową, którą w owych czasach mógł się szczycić jedynie królewski Kraków. Wspaniałe dzieła architektury i sztuki, wznoszone w kolejnych wiekach nakładem potężnych fortun przez artystów europejskiej rangi i dziś skłaniają wielu miłośników zabytków do niepowtarzalnego spaceru po Starym Mieście, usytuowanym na obronnym wzgórzu w widłach Wisłoka i Lubatówki. Klimatyczne podcienia renesansowych kamieniczek, gotyckie kościoły – farny z barokowym wnętrzem, zachwycającym każdego konesera sztuki oraz franciszkanów, ze wspaniałymi renesansowymi nagrobkami to jedna strona miasta.

Druga, to niepowtarzalne Centrum Dziedzictwa Szkła, jedyny w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Obok niego niezliczona ilość pamiątek po przemyśle naftowym i jego twórcach, łącznie z najbogatszą w świecie kolekcją lamp naftowych czy imponujące zegary wieżowe, skonstruowane w najstarszej i największej w Galicji fabryce zegarów wieżowych. Jeśli dodamy do tego wciąż obecne tradycje tkackie czy stworzone przez pasjonatów muzea techniki, okaże się, że niewiele jest w kraju miejsc, w której można odbyć tak wszechstronną podróż w dzieje przemysłu i poznać tajniki tak wielu jego gałęzi.

odkryj Krosno

odkryj Krosno

odkryj Krosno

odkryj Krosno

odkryj Krosno
Czy przemysł jest wrogiem indywidulnego artyzmu ręcznej wytwórczości? Jeśli tak, to na pewno nie w okolicy Krosna – kwitnie tu bowiem sztuka rękodzielnicza a dzieła lokalnych rąk zyskują uznanie w całej Europie, szczególnie te niepowtarzalne, jak choćby bożonarodzeniowe szopki rzeźbione z …siana, które budzą podziw i w Gdańsku, i w Pradze i we Francji. Przynajmniej tam, gdzie owe szopki można jeszcze wystawiać...

Nie mniejszym talentem obdarzone zostały ręce miejscowych piekarzy, cukierników czy twórców nalewek (mniej co prawda dostępnych), których kunszt niezmiennie od dekad obezwładnia tak prawdziwych smakoszy jak i tych, którzy dopiero zamieniają chemię na jedzenie. Coraz częściej lokalne produkty stanowią zresztą podstawę potraw serwowanych przez miejscowe restauracje, łączące wszystkie zmysły wokół głównego w tych okolicznościach smaku i zyskujących za to miejsca w najbardziej renomowanych przewodnikach kulinarnych. Zatem po trzecie i czwarte, zapraszamy miłośników sztuki i wielbicieli rozkoszy stołu, o jedne i drugie zadbano tu bowiem wyjątkowo obficie, dodając do własnych rarytasów dodatki mocno egzotyczne i zakrapiając wszystko najprzedniejszym węgrzynem z Tokaju, który obecny jest w Krośnie od pół tysiąca lat!

Po piąte… liczyć pewnie wszyscy umiemy, ale zapewniamy Was, że fenomen tego miasta polega na tym, że wszystko to tworzy w tym miejscu w jakiś niesamowity i niepojęty sposób jedną zniewalającą całość, wszystko się ze sobą łączy i przenika. Nie wierzysz?




Przybądź, Zobacz i Odkryj.

fot.: arch. Urząd Miasta Krosno (1,2,5), T. Okoniewski (3), A. Wrzecionko (4), P. Fiejdasz (6)