7. KARPACKIE BIENNALE SZTUKI - WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSOWEJ
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie serdecznie zaprasza na wystawę pokonkursową 7. Karpackiego Biennale Sztuki. Biennale to wydarzenie o ugruntowanej pozycji, które od lat stanowi ważną platformę prezentacji twórczości artystów nieprofesjonalnych, działających w różnorodnych obszarach sztuki. Jego celem jest zarówno wspieranie artystycznej działalności niezrzeszonych twórców, jak i popularyzacja ich dorobku wśród szerokiej publiczności. Wernisaż wystawy, oficjalne wręczenie nagród i spotkanie z autorami prac odbędzie się 10 stycznia 2025 o godzinie 17.00.
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria I piętro
Wernisaż: 10 stycznia 2025, godz. 17.00
Wystawa czynna: do 15 marca 2025
Celem 7. Karpackiego Biennale Sztuki była integracja środowiska artystycznego oraz stworzenie przestrzeni do dialogu między tradycją a współczesnością. Uczestnicy z różnych części regionu karpackiego zaprezentowali prace będące indywidualnym wyrazem ich spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Wystawione dzieła zachwyciły różnorodnością podejść i wysokim poziomem wykonania, co świadczy o stale rosnących ambicjach i jakości twórczości. Z każdą kolejną edycją obserwujemy rozwój talentów i poszerzanie artystycznych horyzontów, co napawa ogromną dumą. Biennale potwierdza, że region karpacki jest bogaty w talenty, a wydarzenie to, odbywające się cyklicznie, stało się ważnym elementem promocji sztuki nieprofesjonalnej, inspirującym do dalszego rozwoju i twórczych poszukiwań.
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie jest instytucją kultury z kilkudziesięcioletnią historią. W zakresie działalności zawiera się również promowanie dziedzin sztuki artystów nieprofesjonalnych. Wystawa 7. Karpackiego Biennale Sztuki jest swego rodzaju formą świętowania dla niezrzeszonych twórców i możliwością pokazania większej grupie odbiorców swoich dokonań artystycznych.
Zgłoszone prace zaskakują różnorodnością tematyczną i mnogością technik. Prace przykuwają uwagę, magnetyzują i wprowadzają widza w różne stany i światy emocjonalne. Bez względu na sposób i technikę przedstawień - tematyka prac artystów głównie koncentruje się na dwóch płaszczyznach: to człowiek i natura. Pomysłowość, warsztat, widoczne nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań tematycznych i formalnych, to główne i jakże istotne cechy prac zgłoszonych do konkursu, które miałem możliwość kontemplować i oceniać w szacownym gronie jurorów bieżącej edycji Biennale. Teraz kolej na widza…
Gratuluję organizatorom, tego jakże ważnego dla środowiska artystycznego miasta wydarzenia, twórcom prezentowanych na wystawia pokonkursowej prac, z nadzieją, że kolejna, ósma edycja Karpackiego Biennale Sztuki zaszokuje nas różnorodnością podjętych tematów, poziomem warsztatowym i liczbą zgłoszeń [tekst: Mariusz Kus].
7. Karpackie Biennale Sztuki - nagrodzeni:
I miejsce: Jakub Niedziela - Krawędzią psalmu (kat. grafika tradycyjna, sucha igła)
I miejsce: Michalina Kmonk - Wyprowadzić bażanta w pole (kat. malarstwo, akryl)
II miejsce: Patrycja Dyląg - Fragments of the Deep (kat. malarstwo, technika mieszana)
III miejsce: Michalina Kmonk - Psychodeliczna kura letnią nocą (kat. grafika tradycyjna)
Wyróżnienie honorowe: Natalia Niemczyk - Na szlaku (kat. malarstwo)
Wyróżnienie honorowe: Anna Kluk-Śliwa - Po lecie (kat. malarstwo)
7. Karpackie Biennale Sztuki - wystawa:
Anna Kluk-Śliwa - Po lecie, Dorota Dziadecka - Wojna światów, Elżbieta Musiał - Sikorka, Ewelina Gonet - Dwa, Marchew zwyczajna - Daucus carota, Mszak drugi, Zielistka - Chlorophytum sp - liść, Iwona Szmist - Nad rzeką, Jakub Niedziela - Krawędzią psalmu, Kazimierz Lorenc - Niebiesko-żółta gehenna, Kinga Zawidlak - Zaklęta w kamieniu, Magdalena Bykowska-Wilk - Andrzej, Małgorzata Wojnar - Kapliczka w Hucie Polańskiej, Mariusz Ożóg - Przemijanie w Domaradzu, Marta Bożek-Pocenty - Jesienny teatr barw, Marzena Sołtys-Kosiba - Niespokojność, Michalina Kmonk - Psychodeliczna kura letnią nocą, Wyprowadzić bażanta w pole, Natalia Niemczyk - Na szlaku, Natalia Winnicka - Helenka z kotem, Patrycja Dyląg - Fragments of the Deep, Wojciech Mercik - Archanioł Michał
_____
Wstęp wolny. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń lub po wcześniejszym zgłoszeniu tel. 13 43 218 98
Strona internetowa