Polski Language

KARPACKIE KLIMATY 2019 - FESTIWAL KULTUR POGRANICZA


Karpackie Klimaty od lat kuszą zapachem świeżo pieczonego chleba, smakiem węgierskiego wina, towarzystwem mieszkańców i przyjezdnych, zaproszonych gości z Polski i z zagranicy. To jedyny taki weekend, kiedy rynek ożywa, oferując smaki, przygody i niezapomniane wrażenia. W programie koncerty, spotkania, warsztaty, wystawy.


23-25 sierpnia 2019 zapraszamy do Krosna!

 

PROGRAM
KLIMATYCZNA SCENA

23.08.2019 Piątek
17.00 - Kapela spod Rubani (Krosno/Polska)
18.00 - ZPiT „Resovia Saltans” (Rzeszów/Polska) , ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska)
19.00 - Uroczysta inauguracja Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty” i Portius Festiwalu
19.45 - Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Rezeda” (Uherské Hradiště/Czechy)
20.45 - ZPiT „Resovia Saltans” (Rzeszów/Polska), ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska)
21.30 - Agyagbanda (Miskolc/Węgry)

24.08.2019 Sobota
16.00 - Zakarpacki Teatr Lalek „Bavka” (Użhorod/Ukraina) - „Nieudacznik z Wertepu”
17.00 - ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska)
18.00 - Orkiestra Cygańska „Bihari” (Debrecen/Węgry)
18.00 - Zespół Taneczny „Tuzrozsàk” (Debrecen/Węgry)
19.00 - Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Rezeda” (Uherské Hradiště/Czechy)
20.00 - Muzycy i soliści - Zakarpacki Narodowy Chór (Użhorod/Ukraina)
21.00 - Konkurs: Najlepsza Nalewka Galicyjska i Chrzanówka Krośnieńska
21.15 - Huculi (Werchowyna/Ukraina)

25.08.2019 Niedziela
10.00 - Bieg o Skarb Portiusa
16.00 - Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” (Chorkówka/Polska)
17.00 - Konkurs: Ulubiony chleb krośnian
17.30 - „Oprášené Krpce” (Žilina/Słowacja)
18.30 - Agyagbanda (Miskolc/Węgry)
19.30 - Diri Levsky (Kraków/Polska)
 
Więcej na FB Karpackie KlimatyKLIMATYCZNE ATRAKCJE

V KARPACKI FESTIWAL FILMOWY
Piwnice i dziedziniec PWSZ, ul. Rynek 1 (wejście od budynku CDS)
Czwartek, 18.00-23.00, piątek, sobota, 17.00-23.00, niedziela, 12.00-15.00

Prezentacje filmów dokumentalnych, fabularnych, wystawa zdjęć, spotkania z twórcami, koncerty [Operator: Stowarzyszenie Pod Karpatami]

ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI GALICYJSKICH
ul. Franciszkańska

Do wyjątkowego miejsca przy ul. Franciszkańskiej w piątkowy i sobotni wieczór zaprasza Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych. Zakątek Rozmaitości Galicyjskich to spotkanie z tradycją i kulturą regionu karpackiego. Muzyka, turystyczny klimat, tradycyjne kulinarne produkty lokalne, a wszystko to w niezwykłej scenerii starego miasta. Muzycznym działaniom na Zakątku, jak co roku, towarzyszyć będzie Konkurs na najlepszą nalewkę Galicji.

Piątek, Music From Poland to England, 18.00 Rozpoczęcie Zakątka Rozmaitości Galicyjskich, 19.00 Zespół DOC (akustycznie) | 20.30 Keith Thompson Band (blues and rock)
Sobota, Jazzowa Noc, 18.00 Slavia Dixieland Band | 20.00 Wręczenie nagród w konkursie na najlepszą Nalewkę Galicyjską i Chrzanówkę Krośnieńską | 20.30 Maciej Łukaszewicz Band
Niedziela, Biesiada Galicyjska, 17.00 Bartek Wadas - peregrynacje beskidzkie (prelekcja podróżnicza) | 19.00 Zamieszańcy (etno folk from Poland)

XVII PORTIUS FESTIWAL
facebook.com/PortiusFestiwal
W tym roku już po raz XVII Stowarzyszenie Portius otworzy festiwal wina. Miłośnicy węgrzyna będą degustować wina z Egeru, Tokaju i z Siedmiogrodu, historycznej węgierskiej krainy. Tego roku będziemy celebrować 444. rocznicę wstąpienia na tron Księcia Siedmiogrodu Stefana Batorego, dlatego też swoje wina będą prezentować winiarze z tej pięknej krainy. Degustacje odbywać się będą w Biurze Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4. Na rynku krośnieńskim sprzedawane będą najznakomitsze wina od piątku do niedzieli.

Wszelkie informacje, bilety na degustacje i podwieczorki do nabycia na: www.portiusfestiwal.pl oraz https://evenea.pl/event/portiusfestiwal/
Wydarzenie dofinansowane ze środków Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka

KARPACKIE KLIMATY Z PWSZ
TWÓRCZO I NAUKOWO

Sobota, 10.00, aula, ul. Kazimierza Wielkiego
Moce ziół - wykład dr Henryka Różańskiego, dr Dominika Wróbla
Sobota, 17.00, aula, ul. Kazimierza Wielkiego
Energetyka i my - wykład prof. Stanisława Gumuły
Sobota, 19.00, aula, ul. Kazimierza Wielkiego
Frywolność i wulgarność w kulturze - wykład prof. Kazimierza Sikory (wykład tylko dla osób pełnoletnich)
Sobota, niedziela, 14.00-19.00,
Dziedziniec PWSZ, ul. Kazimierza Wielkiego 4-8
(stoiska dostępne przez cały czas trwania Klimatów PWSZ)
Strefa techniczna - Twórcza Fabryka | Strefa rekreacji - Przez sport i turystykę do zdrowia | Strefa językowa - Corrida z „bykami” językowymi | Strefa zdrowia - Piramida zdrowia
Biblioteka PWSZ, Rynek 1
Bogdan Biernat - wystawa rysunek, rzeźba
Tajemnice ludzkiego mózgu - wystawa książek

CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA

Piątek, 17.00-19.00
Dziedziniec Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich*
Warsztaty malowania na szkle dla dzieci
Sobota, 17.00
Centrum Dziedzictwa Szkła, budynek główny, foyer, ul. Blich
Szklany warzywniak - wernisaż wystawy Anny Gawłowskiej
Niedziela, 15.00-18.00
Dziedziniec Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich**
Pokaz palnikarski - ręczne formowanie szkła
* w razie pogody deszczowej zajęcia odbędą się w Budynku Głównym przy piecu hutniczym (poziom -4), ** tylko przy pogodzie bezdeszczowej

ŚWIĘTO CHLEBA

Karpackim Klimatom od lat towarzyszy urokliwy konkurs „Ulubiony chleb krośnian”. Ten festiwalowy moduł cieszy się ogromną popularnością, a zapach świeżego pieczywa cieszy zmysły odwiedzających krośnieńską starówkę. Któż nie oddaje się z lubością degustacji ciepłego, aromatycznego i wedle receptur najróżniejszych stworzonego, chleba. Wszyscy degustujący chleby będą mogli wybrać swój ulubiony bochenek. Zgłaszający się do konkursu piekarze walczyć będą swoimi wyrobami piekarniczymi o tytuł „Ulubionego chleba krośnian”.

Głosowanie: sobota, 10.00-16.00, niedziela, 10.00-14.00
Ogłoszenie wyników: niedziela, około 17.00 na scenie głównej w rynku

RZEMIEŚLNICY NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU


Ten moduł jest przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Cech oznaczający zrzeszenie tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na krośnieńskim rynku. Wszyscy goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych.

WARSZTATY CERAMIKI Z GÖCSEJI
MÚZEUM
ZALAEGERSZEG
Sobota, 10.00-13.00 oraz 15.00-18.00, niedziela, 10.00-13.00
Przed budynkiem Muzeum Rzemiosła, ul. Piłsudskiego 19
Warsztaty poprowadzi Csaba Horváth, 51-letni garncarz z miejscowości Zalaegerszeg - miasta partnerskiego Krosna. Podczas warsztatów, prowadzący będzie prezentował tradycyjną sztukę garncarską Zala-Göcsej, gdzie od wieków używa się miejscowej gliny do wyrobu naczyń. Gleba w Göcsei nie była odpowiednia do uprawy, ale stworzyła potencjał do wyrobu ceramiki. Zręczni garncarze z tego szlachetnego daru ziemi stworzyli niezliczone naczynia (talerze, dzbanki czy garnki). W czasie warsztatów uczestnicy poznają szczegóły i tajniki rzemiosła, jakim jest garncarstwo i sami doświadczą, jak z prostego kleistego, gumowatego materiału powstaje misa dzban czy kubek. Samodzielnie wykonane przedmioty zostaną wypalone i przekazane twórcom.

SZTUKA ODPOCZYWANIA
Niedziela, 10.00-14.00
Patio Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4
Na Patio Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie w niedzielę 25 sierpnia od 10.00 do 14.00 zakosztować będzie można błogiego spokoju, regenerującego śniadania i odprężających seriali i zabaw dla dzieci. Pyszne i zdrowe menu śniadaniowe dla dorosłych i dla dzieci przygotuje zaprzyjaźniony „Pawilon towarzyski”. Między 11.00 a 13.00 wyświetlony zostanie zestaw seriali dla dzieci, zakończony twórczą zabawą.

BIEG ULICZNY
Niedziela, 10.00
W niedzielne przedpołudnie, kiedy Karpackie Klimaty zaczynają się dopiero budzić, krośnieńska starówka wypełnia się pasjonatami sportowego trybu życia. XV Bieg Uliczny „O Skarb Portiusa”, organizowany przez MOSiR Krosno odbywał się będzie następującą trasą:
START rynek, ul. Piłsudskiego, rondo Solidarności, ul. Legionów, rondo Niezapominajki, ul. Żółkiewskiego, rondo Zawodzie, ul. Białobrzeska, ul. Moniuszki, ul. Konopnickiej, ul. Krakowska, ul. Piłsudskiego, rondo Solidarności, ul. Piłsudskiego, rynek META

PLENEROWA WYSTAWA FOTOGRAFII
W malowniczych miejscach miasta prezentujemy zdjęcia fotografów zrzeszonych w Fotoklubie RCKP. Najnowsze fotografie w plenerowej kolekcji będzie można zobaczyć przy ul. Piłsudskiego, w drodze do rynku. Fotografie z wcześniejszych edycji zaprezentowane zostaną w ukrytych zakamarkach starówki.

XIX MIĘDZYNARODOWY PLENER FOTOGRAFICZNY
Od 22 do 24 sierpnia 2019

Koloryt festiwalu, sierpniowe barwy miasta i okolic od wielu lat zachęcają miłośników fotografii do przyjazdu do Krosna. Uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego zatrzymują czas na swych zdjęciach i prezentują uroki festiwalu, utrwalają ulotne chwile, przedmioty, magiczne festiwalowe miejsca.

SZTUKA I SMAKI POGRANICZA
Karpackie Klimaty to miejsce spotkania twórców pogranicza. W trakcie festiwalu swoje prace chętnie prezentują malarze, rękodzielnicy, rzeźbiarze. Kolorowe stragany pełne są ręcznie wykonanych drobiazgów, a ulica Ordynacka zamienia się w niemal unikatową karpacką galerię sztuki.

W ZBÓJNICKIM OBOZOWISKU
Piątek, 16.00- 21.00, sobota, 11.00-21.00
Plac przy Pomniku Portiusa
Pracownia Scutum - Bieszczadzcy Rozbójnicy przygotowali na Karpackie Klimaty wiele atrakcji: „napady” na publiczność, gawędy o historii, prezentacje replik strojów i ekwipunku, zabawy szermiercze.

ZAKĄTEK DLA DZIECI
Dziedziniec Sądu Okręgowego w Krośnie
ul. Sienkiewicza, Krosno

Na dziedzińcu gościnnego Sądu Okręgowego, gdzie w architektoniczny sposób tradycja łączy się z nowoczesnością, a drogi teatru, sztuk wizualnych, plastyki i animacji krzyżują się często w zaskakujący sposób, swoje Karpackie Klimaty odnajdą najmłodsi uczestnicy imprezy. RCKP zaprasza do udziału w warsztatach i do poznania swoich gości: Teatr Vaśka z Torunia i Teatr Uszyty z Krakowa oraz Karawana Opowieści w składzie Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska.

23 sierpnia 2019 (piątek)

Godzina 17.00-19.00

Pracownia na dziedzińcu | warsztaty
Operator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Godzina 19.00
Tajemnice olchowego jeziora. Baśnie polskie | spektakl
Karawana Opowieści: Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska

24 sierpnia 2019 (sobota)

Godzina 12.00-19.00
Pracownia na dziedzińcu | warsztaty
Patyki ozdobniki | Wesołe słoneczniki | Szmaciane odstraszacze
Godzina 14.30
O tym, co w trawie piszczy. Historie na wiosnę i lato | spektakl
Karawana Opowieści: Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska
Godzina 16.00
Dwie Dorotki | spektakl
Teatr Vaśka
Godzina 17.30
Opowieści z królewskich komnat. Baśnie duńskie i słowackie | spektakl
Karawana Opowieści: Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska
Godzina 19.00
Piernikowe Potyczki | spektakl
Teatr Vaśka

25 sierpnia 2019 (niedziela)

Godzina 11.00-18.00
Pracownia na dziedzińcu | warsztaty
Operator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Godzina 12.00
Kto tam | spektakl
Teatr Uszyty
Godzina 15.00
O tym, co w trawie piszczy. Historie na wiosnę i lato | spektakl
Karawana Opowieści: Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska
Godzina 18.00
Zupka z blaszanego kubka | spektakl
Teatr UszytyWARTO ZOBACZYĆ

CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA
Piątek, sobota, niedziela, 10.00-18.00 (rozpoczęcie zwiedzania o pełnych godzinach zegarowych, ostatnie wejście 17.00, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: 13 44 400 31)
ul. Blich 2, Krosno

Piękno szklanego rzemiosła, sztuki wytopu i zdobienia szkła, wyjątkowe wystawy znanych artystów pracujących w szkle, nowoczesne i interaktywne warsztaty szklane czy malowidło trójwymiarowe - to tylko fragment z bogatej oferty tej znanej już w całej Polsce instytucji.

MUZEUM PODKARPACKIE
ul. Piłsudskiego 16, Krosno

Największa w Europie ekspozycja lamp naftowych, ponadto wystawy malarstwa, w tym cieszące się niegasnącym zainteresowaniem - malarstwa iluzjonistycznego.

MUZEUM RZEMIOSŁA
Piątek, 10.00-17.30, sobota, niedziela, 10.00-16.00
ul. Piłsudskiego 19, Krosno

Instytucja kultury z siedzibą w zabytkowym „domu z zegarem”, zbudowanym dla krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza, na przełomie XIX i XX wieku. Prezentuje zwiedzającym liczne wystawy czasowe i stałą ekspozycję, związane z wymierającymi lub nieistniejącymi już rzemiosłami, daje możliwość zapoznania się z ciekawymi mechanizmami z przełomu wieków. W zarządzie Muzeum pozostaje także obiekt „Piwnicy PodCieniami” oraz Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej. Instytucja zaprasza zwiedzających do odwiedzenia podczas festiwalu wystawy stałej: Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej.

Czasowa wystawa: Nowy Horyzont Pawła Leszegi (Piwnica PodCieniami, ul. Rynek 5)

WIEŻA FARNA

Piątek, 10.00-18.00, sobota, 10.00-20.30, niedziela, 10.00-16.00
Godziny wejść dostępne są na tablicy przy wejściu do wieży.
ul. Piłsudskiego 5, Krosno

Niewątpliwa atrakcja turystyczna Krosna, najbardziej charakterystyczny obiekt w mieście. We wnętrzu wieży dostępna jest ekspozycja stała - Zegarmistrzostwo. Podziwiać z niej można wspaniałą panoramę miasta oraz łagodne wzgórza Beskidu Niskiego oraz Pogórza Strzyżowskiego. Wnętrze wieży skrywa trzy dzwony: Urban, Jan i Maryan oraz mechanizm zegara wieżowego wyprodukowanego w Krośnie przez Michała Mięsowicza. Ze względów bezpieczeństwa na wieży przebywać może ograniczona ilość osób.

PUNKT INFORMACJI KULTURALNO-TURYSTYCZNEJ
Piątek, 9.00-18.00, sobota, niedziela, 10.00-16.00
ul. Rynek 5, Krosno

W celu poszerzenia swej wiedzy o istotne dla gości festiwalowych szczegóły zachęcamy do odwiedzenia Punktu Informacji Turystycznej, gdzie będzie także można nabyć niepowtarzalne pamiątki z Krosna, zapoznać się również z bogatą ofertą wydawnictw turystycznych i popularno-naukowych, dotyczących Krosna i okolic.

REGIONALNE CENTRUM KULTUR POGRANICZA
ul. Kolejowa 1, Krosno

Instytucja, obchodząca w zeszłym roku swoje 70-lecie, jest organizatorem wielu imprez artystycznych oraz działań o charakterze edukacji kulturowej. Łączy niemal wszystkie dyscypliny sztuki, dając miejsce i udzielając wsparcia amatorskim działaniom i zespołom, jednocześnie goszcząc profesjonalnych artystów.

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH
Piątek, 10.00-18.00, sobota, niedziela, 9.00-15.00
ul. Portiusa 4

Zaprasza do swojej nowej siedziby na ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4. Podczas Karpackich Klimatów można obejrzeć wystawę czasową - Agula Swoboda – Malarstwo. Termin wystawy: od 16 sierpnia do 8 września 2019

Czasowa wystawa: Malarstwo Aguli Swobody


Oficjalnym partnerem wydarzenia Karpackie Klimaty jest Podkarpackie. Przestrzeń otwarta