Polski Language

Ludwik Fiedorowicz SZKŁO

Ludwik Fiedorowicz (ur. 26 lipca 1948 na Dolnym Śląsku), polski artysta plastyk, projektant szkła użytkowego i artystycznego, absolwent Wydziału Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Życie zawodowe związał z przemysłem szklarskim, pracował jako projektant szkła m.in. w Hucie Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim, Hucie Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach i Siemianowicach Śląskich, oraz  Hucie Szkła Artystycznego „Staszic” w Dąbrowie Górniczej. Był też, przez kilka lat plastykiem miejskim w Sosnowcu.

Stworzył wiele projektów szkła użytkowego – wazonów, amfor, dzbanów, mis głównie podczas swojej pracy w HSA „Staszic”. W swoim dorobku ma takie projekty jak m.in. popularne niegdyś i poszukiwane na rynku zestawy szkła użytkowego LARS, CARDIDAE, KASPROWY, VOALIUM. Przez cały okres swojej pracy brał udział w co najmniej 27 wystawach krajowych i zagranicznych. Wśród licznych nagród na szczególną uwagę zasługują: III Nagroda i Brązowy medal w kategorii szkła unikatowego na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego Katowice 1977 oraz wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Unikatowego i Przemysłowego Katowice 1979. Jego prace znajdują się w Muzeum w Sosnowcu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Na wystawie w Centrum Dziedzictwa Szkła artysta pokazuje swoje najnowsze prace. To szkło artystyczne, zrealizowane w latach 2018-2022. To wielki i ciekawy powrót do szklanej twórczości, bo chociaż Fiedorowicz nigdy nie porzucił szklanego rzemiosła, to prezentowana na wystawie kolekcja dobitnie uzmysławia potencjał twórczy autora. Fiedorowicz „wraca”, po bez mała 40 latach, w wielkim stylu.