Polski Language

„MŁODY TEŻ POTRAFI – WARSZTATY Z TRADYCJĄ DLA MŁODZIEŻY”

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej ogłasza rozpoczęcie zapisów do udziału w bezpłatnych, otwartych warsztatach dla młodzieży realizowanych ze środków pozyskanych w tegorocznej edycji programu EtnoPolska.

 

W ofercie znajdzie się tydzień z tkactwem i tydzień z dłutkiem, przeplatane gotowaniem i degustacją. Zwieńczeniem każdego tygodnia warsztatowego będzie wycieczka.

Szczegół warsztatów:

 I TYDZIEŃ WARSZTATOWY

6 - 8.08.2024 warsztaty tkania krajki - prowadząca Joanna Rey oraz warsztaty kulinarne - prowadząca Ewa Ziemba

Uczestnicy warsztatów po zapoznaniu się z definicją krajki i możliwościami jej zastosowania poznają również stosowane techniki tkackie i narzędzia niezbędne by ją stworzyć. Prowadzący warsztaty wytłumaczy jak uzyskać pożądany wzór i na co zwrócić szczególną uwagę by tkana krajka miała równe i estetyczne brzegi. Młodzież będzie miała okazję zaprojektować i wykonać własny produkt, któremu nada nowoczesne zastosowanie np. aplikacji na odzież, bransoletki, paska do spodni lub torebki, bądź inny jaki przyjdzie im do głowy.

Czas trwania:

- warsztaty krajki – 12 godzin (3 x 4 godziny)

- warsztaty kulinarne – 3 godziny (3 x 1 godzina)

* fuczki - placki łemkowskie,

* proziaki,

* lewesz – łemkowska zupa grzybowa.

9.08.2024 wyjazd do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.

 

II TYDZIEŃ WARSZTATOWY

20-22.08.2024 warsztaty małych form snycerskich – prowadzący Katarzyna i Mirosław Bury oraz warsztaty kulinarne – prowadzący Ewa Szymko

Tematyka warsztatów będzie się odnosić i czerpać wprost z doświadczeń i wzornictwa ludowego naszych karpackich terenów. Prowadzący omówi rodzaje drewna, oraz narzędzia potrzebne do jego obróbki. Uczestnicy wykonają projekt a później, pod okiem nauczyciela, niewielki ozdobny przedmiot, który na koniec zabezpieczą. Młodzież uczestnicząca w warsztatach snycerskich również będzie miała okazję poszukać dla swoich wyrobów współczesnego zastosowania może powstaną medaliony, podstawki albo breloki do kluczy ograniczać ich będzie tylko własna wyobraźnia.

Czas trwania:

- warsztaty snycerskie – 12 godzin (3 x 4 godziny)

- warsztaty kulinarne – 3 godziny (3 x 1 godzina)

* pierogi lepione z wałka z dziko rosnącą miętą,

*  hałuszky – łemkowskie kluski,

*  barszcz na wodzie z kiszonych ogórków.

23.08.2024 wyjazd do Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie. 

 

 

Warsztaty dedykowane są młodzieży w wieku powyżej 14 i poniżej 18 lat. Jedna osoba może zapisać się TYLKO na jeden z tygodni warsztatowych.

Zapisy trwać będą od 15 czerwca do 14 lipca 2024.

 

Więcej informacji na temat projektu oraz szczegółowy plan warsztatów znajduje się w zakładce PROJEKTY/”MŁODY TEŻ POTRAFI – WARSZTATY Z TRADYCJĄ DLA MŁODZIEŻY”.