Polski Language

Nocne Teatralia Strachy

15 Nocne Teatralia Strachy – jakie szykują atrakcje?

Nie ulega wątpliwości, że na Festiwalu wciąż szczególne miejsce zajmuje teatr alternatywny. Dlatego już wieczorem 8 września, w RCKP, pierwszy dzień Strachów otworzy sztuka Księżycowa droga. Najnowszy spektakl Teatru Nikoli (Kraków), za sprawą poetycznej pantomimy, ruchu i ekspresji, opowie o nietuzinkowych postaciach, ich wyprawie po świecie, podróży w głąb siebie i pogoni za marzeniami. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z artystami, którzy nieraz już oczarowali krośnieńską widownię.

Drugi dzień Festiwalu w RCKP rozpocznie wystawa prac uczestników tegorocznych warsztatów z rękodzieła artystycznego, organizowanych przez Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h. Ponownie przekonamy się, że nawet zwykłe przedmioty codziennego użytku potrafią stać się dziełami sztuki. Niedługo potem odbędzie się wernisaż wystawy prac plastycznych Miłosza Tomkowicza (Krosno), zatytułowanej Sen ostateczny. Wystawy, która, sięgając rozmaitych form twórczości wizualnej, zachęca do refleksji nad kwestią jednostkowego i zbiorowego doświadczania obecności dzieła sztuki. Nadarzy się też okazja do wspólnych rozważań na temat hasła festiwalowego w kontekście sztuk plastycznych, podczas wykładu Jakuba Sawickiego, zatytułowanego Sztuka o myśli i myśli o sztuce w otoczeniu dzieł (nie tylko) malarskich.

Tego dnia również dojdzie do „teatralnego wielogłosu”, a to za sprawą dwóch monodramów i dwóch spektakli wieloobsadowych. Sztuka Historia Księcia H. (Białostocki Teatr Lalek, Białystok) to kolejna, ciekawa propozycja konfrontacji z szekspirowskim Hamletem – tym razem z perspektywy aktora przygotowującego się do wyjścia na scenę, perspektywy stawiającej człowieka w podwójnej roli: „architekta świata” i marionetki w rękach losu. Monodram Odbicia (Fundacja Orbis Tertius, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, Poznań), łącząc różne formy sceniczne, podejmuje próbę redefinicji pojęcia „lalka” w przestrzeniach sztuki, szuka nowych znaczeń, a to wszystko w dialogu z opowiadaniem J. L. Borgesa. Tymczasem spektakl Echa (Teatr Migro, Kraków) – dzięki unikatowemu językowi ruchu, a także regionalnym pieśniom i muzyce – zabierze nas w poruszającą podróż po Kresach Wschodnich, ich burzliwych dziejach i wielokulturowości, zadających pytanie o miejsce przeszłości w przyszłości. Ostatnie zaplanowane na ten dzień przedstawienie, Lalki (Kompania Primavera, Warszawa), łącząc w sobie elementy teatru muzycznego i tańca, koncertu oraz performance’u, przywołując znane, polskie utwory rockowe w nowych aranżacjach, stanie się silnym, wielowymiarowym głosem kobiecości – z całą paletą jej kontekstów, znaczeń i ról.

Ostatniego dnia Nocne Teatralia Strachy przeniosą się na krośnieński Rynek i do okolicznych obiektów. Na wstępie uczestnicy Festiwalu wezmą udział w apetycznym wykładzie poświęconym kuchni wegańskiej, połączonym z warsztatami i degustacją potraw.

W dalszej kolejności odbędą się wernisaże trzech wystaw fotograficznych, wyłonionych w ramach tegorocznej akcji „Wystaw się w Krośnie!”: Dziewięć Światów (Przemysław Gawłowski, Wrocław), Czas (Piotr Dras, Płock) i Transhumanizm: nowe sacrum wobec technologicznego profanum (Bartosz Dominik, Kłobuck). Prace te – choć wynikają z odmiennych technik warsztatowych i różnych „punktów wyjścia” – snują wspólną opowieść o aspektach człowieczeństwa i jego metamorfozach. Czy to w kontekście cielesności i sztuki bodypaintingu, czy w odniesieniu do Nietzscheańskiej koncepcji nadczłowieka, czy też w zetknięciu z pojęciem przemijania.

Następnie przyjdzie czas na cykl wydarzeń plenerowych. Pierwszym z nich będzie koncert warszawskiego zespołu Róża, który w tym roku wydał swój debiutancki album Bu!. Krośnieńskim Rynkiem zawładną autorskie, balladowe i dynamiczniejsze rytmy z pogranicza takich gatunków, jak brytyjski postpunk, r’n’b czy synth pop. Później przestrzeń ta zostanie opanowana przez widowiskowe popisy kuglarskie z udziałem żywych płomieni – a to za sprawą gorącego spektaklu ogniowego Sztuka myśli, w wykonaniu uczestników tegorocznych warsztatów z technik ogniowych, festiwalowych Wolontariuszy i członków Teatru s.tr.a.c.h. 15 edycję Festiwalu zamknie tradycyjna już, uwielbiana przez krośnian impreza muzyczna w formule silent disco.

Jak co roku, program Strachów kusi atrakcjami. Miłośnicy kultury i sztuki (nie tylko) alternatywnej z pewnością znajdą w nim niejeden powód, aby z początkiem września ruszyć do Krosna.

15 Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy odbędzie się w dniach 8-10 września 2022 w Krośnie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Darmowe wejściówki dostępne w kasie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1) oraz na stronie www.nocneteatralia.pl .

Więcej informacji o 15 edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy można znaleźć na stronie www.nocneteatralia.pl oraz na Facebooku: @nocneteatraliastrachy.