Polski Language

Wystawa: "Podkarpackie ślady Cybisów" Hanna Rudzka-Cybisowa i Jan Cybis w Wiśniowej

„Podkarpackie ślady Cybisów”. Hanna Rudzka-Cybisowa, Jan Cybis w Wiśniowej.
Termin wystawy: 23 kwietnia – 12 maja 2021 r.
Hanna Rudzka-Cybisowa i Jan Cybis wpłynęli na koloryt podkarpackiego krajobrazu, również ten artystyczny, a w szczególności ten malarski, który można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie na wystawie.
Miejscowość Wiśniowa – tamtejsze twórcze otoczenie i atmosfera – możliwość obcowania z naturą i innymi artystami, wpływała na swobodę ekspresji artystycznej goszczących tam twórców.
Dwór Mycielskich w Wiśniowej stał się kolonią artystyczną, a nie raz i twórczym azylem dla wielu malarzy, którzy spędzali tam zwłaszcza letnie sezony, oddając na płótnach okoliczne plenery.
Do tego twórczego miejsca na podkarpaciu przylgnęło miano „wiśniowskiego Barbizon”, na wzór powstałej 100 lat wcześniej kolonii artystycznej we francuskiej miejscowości Barbizon, od której swe miano zyskał kierunek artystyczny „barbizończycy”, cechujący się nowym, a ówcześnie wręcz rewolucyjnym podejściem do malarstwa pejzażowego.
Do „wiśniowskiego Barbizon” zawitali tacy artyści, w okresie Młodej Polski: Józef Mehoffer, Jacek Malczewski czy Tadeusz Stryjeński, a w latach 30. XX wieku: Hanna Rudzka-Cybisowa i Jan Cybis, a także Józef Czapski, Tytus Czyżewski, Leon Chwistek czy Zbigniew Pronaszko, najwybitniejsi polscy twórcy awangardowi dwudziestolecia międzywojennego.
Hanna Rudzka-Cybisowa (1897-1988)
Artystka zajmuje jedno z najwyższych miejsc w historii polskiego malarstwa. Miejsce z całą pewnością jej należne. Podobnie jak pozostali kapiści, artystka wychodząc z założeń postimpresjonizmu stopniowo sformułowała swój własny, indywidualny charakter, rozwijając i transponując odległą tradycję na nowoczesny język malarstwa. W opublikowanym w Los Angeles wydawnictwie „Women in Art” (1977), Hanna Rudzka-Cybisowa uznana została za jedną z najwybitniejszych kobiet w sztuce światowej.
Jan Cybis (1897-1972)
W panteonie polskich artystów zapisał się jako osobowość jedna z największych. Dziś najpiękniejszym pomnikiem, jaki wystawiła mu potomność jest fakt, iż ustanowiona w 1973 r. nagroda im. Jana Cybisa w dziedzinie malarstwa uznawana jest za jedno z najbardziej cenionych wyróżnień. Głównym źródłem inspiracji i fascynacji Jana Cybisa było malarstwo kolorystyczne wszystkich epok.

Katarzyna Solińska/Grzegorz Stefański