Polski Language

Wakacyjne podróże filmowe: Europa - seanse w artKinie

ArtKino Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na Wakacyjne podróże filmowe: Europa. Specjalnie wybrane na tę okazję obrazy europejskich twórców będą wyświetlane od 5 do 18 lipca.

Jutro będzie nasze

5 lipca 2024 (piątek), godz. 19:30
Włochy, dramat, komedia, 2023, 118 min.
Reżyseria: Paola Cortellesi
Obsada: Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano, Paola Cortellesi
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

„Nawet na służącą się nie nadajesz!”, mówi do Delii jej mąż, jedną ręką zabierając jej wypłatę, a drugą wymierzając siarczysty policzek. Nieśmieszne? A może jednak dobrze się będziecie bawić w tym (nie)miłym towarzystwie? „Jutro będzie nasze” – mocny, a jednocześnie zabawny i pełen emocji kobiecy głos, który stał się jednym z największych przebojów kinowych we Włoszech, wyprzedzając w tamtejszym box office nawet „Barbie” Grety Gerwig i „Oppenheimera” Christophera Nolana. Jest to zasługą między innymi jednego z najbardziej zaskakujących - i jednocześnie satysfakcjonujących - zakończeń filmowych ostatnich lat.

„Jutro będzie nasze” to debiut komiczki i aktorki Paoli Cortellesi, która, podążając śladem Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”), zagrała w nim także główną rolę. Z Delią może utożsamić się każda z nas, bo i my dokonujemy na co dzień rzeczy niemożliwych – ogarniamy dom i pracę, dzieci i starszych członków rodziny, łagodzimy złe humory męża albo emocje nastoletniej córki.

Delia urabia sobie ręce po łokcie, a w zamian dostaje tylko kolejne razy, pretensje i fochy. Jest również przekonana, że szykującą się do zamążpójścia córkę czeka podobny los. Jednak pewnego dnia przychodzi do niej list, który prowokuje ją do buntu i skłania do zaskakująco śmiałych czynów, których nikt się nie spodziewa po gospodyni domowej. „Jutro będzie nasze” emanuje duchem zmiany, wiarą w siłę kobiet i kobiecą solidarność. Jest też odą na cześć pięknych, acz burzliwych relacji matek z córkami. 

La chimera

6 lipca 2024 (sobota), godz. 19:30
Włochy, Francja, Szwajcaria, dramat, 2023, 110 min.
Reżyseria: Alice Rohrwacher
Obsada: Josh O'Connor, Vincenzo Nemolato, Carol Duarte
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Każdy ponoć ma swoją Chimerę. Coś, o czym marzy, ale nie może tego zdobyć. Dla grupy drobnych złodziejaszków rabujących okoliczne groby i handlujących archeologicznymi znaleziskami to chęć szybkiego wzbogacenia się. Oznaczałaby ona wybawienie od dalszej pracy.

Arthurowi (Josh O'Connor) z kolei przypomina Beniaminę. Kobietę, którą kochał i stracił. Mężczyzna łatwo się jednak nie poddaje i postanawia rzucić wyzwanie niemożliwemu. Nawet jeżeli oznaczałoby to błąkanie się po mitycznych zaświatach.

W poszukiwaniu legendarnych zakopanych drzwi, pozwalających przekroczyć mu próg innej rzeczywistości, Arthur łączy siły z rabusiami. Oferuje im swój talent do wskazywania miejsc, gdzie znajdują się starożytne skarby, w zamian za to, że będą dla niego przekopywać okolicę. Tak rozpoczyna się niezwykła, pełna magii podróż w nieznane.

Opadające liście

7 lipca 2024 (niedziela), godz. 19:30
Finlandia, dramat, komedia, 2023, 82 min.
Reżyseria: Aki Kaurismäki
Obsada: Alma Pöysti , Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają.

Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym. Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze.

Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Do usług Szanownej Pani

9 lipca 2024 (wtorek), godz. 19:30
Luksemburg, Francja, komedia, dramat, romans, 2023, 100 min.
Reżyseria: Gilles Legardinier
Obsada: John Malkovich, Fanny Ardant, Emilie Dequenne
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Osiągnąwszy wiek, w którym niemal wszystkie bliskie mu osoby odeszły lub rozjechały się po świecie, Andrew Blake nie ma już nawet ochoty na żarty ze swoim kolegą z młodości, Richardem. Pod wpływem nagłego impulsu postanawia przekazać stery swojej małej angielskiej firmy w ręce zaufanej asystentki i zatrudnić się w charakterze majordoma we Francji, w rodzinnym kraju swojej zmarłej żony.

Na miejscu nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości i to mu się podoba. Niestety, kiedy Andrew pojawia się w posiadłości rodziny Beauvillier, nic nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażał… Wdowa Nathalie, jego szefowa, zaskakuje osobliwymi zwyczajami...

Z kucharką Odile nie jest łatwo znaleźć wspólny język, biorąc pod uwagę jej wybuchowy charakter i skrywane tajemnice. Młoda gosposia, Manon, wydaje się zagubiona i zrozpaczona. Zarządca majątku, Philippe, mieszkający w głębi parku, z jakiegoś powodu trzyma się na dystans z resztą mieszkańców posiadłości. No i trzeba jeszcze wkraść się w łaski imponującego kocura o imieniu Mefisto. Andrew wie, że nie ma już wyboru. On, który był przekonany, że jego życie dobiega końca, będzie musiał zacząć je od nowa…

Czasami myślę o umieraniu

10 lipca 2024 (środa), godz. 19:30
USA, dramat, komedia, romans, 2023, 91 min.
Reżyseria: Rachel Lambert
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Fran (Daisy Ridley) jest przykładem typowej introwertyczki. Mieszka sama, stroni od ludzi, mimo że w pracy jest na nich poniekąd skazana, a jakiekolwiek głębsze relacje napawają ją autentycznym przerażeniem. Do bólu uporządkowane życie kobiety wypełnia monotonia, a każdy dzień wygląda dokładnie tak samo. Śniadanie, kilka godzin spędzonych w biurze przed monitorem, powrót do domu, kolacja i sen. 

Tyle, że tak naprawdę nikt nie wie, o czym Fran przez cały ten czas rozmyśla. Sposób na pokonanie codziennej nudy ma dość oryginalny, a jest nim snucie fantazji na temat tego, w jakich okolicznościach mogłaby umrzeć. Od zwykłego wypadku samochodowego przez bardziej fantazyjne, a zarazem brutalne zdarzenia, jak chociażby uduszenie przez węża.

Z tych makabrycznych rozmyślań bohaterkę wybija nowy kolega z pracy, Robert (Dave Merheje), który ku jej zdziwieniu nie tylko interesuje się Fran, ale w końcu postanawia zaprosić ją do kina.


Jedno życie 

11 lipca 2024 (czwartek), godz. 19:30
Wielka Brytania, dramat, biograficzny, wojenny, 2024, 110 min.
Reżyseria: James Hawes
Obsada: Anthony Hopkins, Johnny Flynn, Helena Bonham Carter
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony.

Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy, by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte?

Po 50 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niepodziewanie los dopisuje poruszający epilog do tej historii.

Będzie lepiej

12 lipca 2024 (piątek), godz. 19:30
Francja, komedia, 2023, 120 min.
Reżyseria: Olivier Nakache, Éric Toledano
Obsada: Pio Marmaï , Jonathan Cohen , Noémie Merlant
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Olivier Nakache i Éric Toledano, twórcy przebojowych francuskich "Nietykalnych", powracają z komedią o dwóch takich, co żyli ponad stan i zadłużyli się po uszy. Zwabieni perspektywą darmowej wyżerki Albert i Bruno wbijają na spotkanie aktywistów klimatycznych, gdzie poznają bezkompromisową Cactus. To dzięki niej zrozumieją, że wszystko, co w życiu najważniejsze, jest także za darmo.


Bękart

13 lipca 2024 (sobota), godz. 19:30
Dania, Szwecja, Niemcy, dramat, historyczny, 2023, 127 min.
Reżyseria: Nikolaj Arcel
Obsada: Mads Mikkelsen, Gustav Lindh, Amanda Collin
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Rok 1755. Kapitan Ludvig (Mads Mikkelsen) opuszcza przytułek dla weteranów wojennych i udaje się do króla. Śmie prosić o pozwolenie na kolonizację jutlandzkich wrzosowisk, a w przypadku powodzenia - nadania mu tytułu szlacheckiego, przekazania posiadłości oraz służby. Wzburzeni jego arogancją duńscy nadworni zakładają z góry porażkę, więc przystają na jego propozycję.

Ludvig codziennie, mozolnie sprawdza centymetr po centymetrze glebę, szukając także chętnych do budowy kolonii, ale każdy z miejscowych wie, że ziemia jest nieurodzajna. Kiedy odbiera tajemnicze worki z Niemiec, potrzebuje pracowników, więc zmuszony jest zatrudnić parę uciekinierów.

Mijają miesiące, powstaje dom i stodoła, a o jego planach dowiaduje się de Schinkel (Simon Bennebjerg), bezlitosny władca ziemski planujący wykupić całość wrzosowisk. Przedstawia mu ofertę, lecz Ludvig sprzeciwia się...


Kolacja pożegnalna

14 lipca 2024 (niedziela), godz. 19:30
Niemcy, komedia, dramat, 2023, 90 min.
Reżyseria: Lukas Nathrath
Obsada: Pauline Werner, Sebastian Jakob Doppelbauer, Susanne Dorothea Schneider
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Akcja filmu w dużej mierze sprowadza do jednego wnętrza. To tam, w trakcie pożegnalnej kolacji, stajemy się świadkami całego spektrum emocji, jakie za sprawą świetnie napisanych dialogów udzielają się bohaterom. Od śmiechu do wzruszeń, od złości po zaskoczenie. W końcu co może pójść nie tak na spotkaniu w gronie przyjaciół? Pandemia i związany z nią lockdown solidnie dały się we znaki Lisie i Clemensowi, głównym bohaterom komedii „Kolacja pożegnalna”.

Para zdecydowana jest zacząć nowy rozdział w swoim życiu, a pomóc ma w tym przeprowadzka z sennego Hanoweru do tętniącego życiem Berlina. Lisa jest ambitną lekarką, przed którą poważna zawodowa szansa, Clemens z kolei próbuje swoich sił jako piosenkarz i tekściarz. Oboje liczą, że wyjazd do niemieckiej stolicy okaże się przełomowy na każdej płaszczyźnie ich życia.

Zanim jednak do tego dojdzie, para postanawia zorganizować pożegnalną kolację w swoim niemal pustym już mieszkaniu. Kiedy kolejni przyjaciele odwołują w ostatniej chwili wizytę, a w ich miejsce na imprezę trafiają nieproszeni goście, sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli…

Powoli

16 lipca 2024 (wtorek), godz. 19:30
Litwa, Hiszpania, Szwecja, melodramat, 2023, 108 min.
Reżyseria: Marija Kavtaradze
Obsada: Pijus Ganusauskas, Kestutis Cicenas, Greta Grineviciute
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Elena (Greta Grinevičiūtė) jest tancerką, a Dovydas (Kęstutis Cicėnas) tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić - tańcem i ruchem dłoni - najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, jednak różni ich sposób podejścia do sfery seksualnej.

Pełni najlepszych chęci sprawdzają więc, czy da się kochać, nie pożądając, próbując wytworzyć swój własny rodzaj intymności. Film Kavtaradze śmiało podejmuje temat nowych modeli relacji, to kino namiętne i pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii.


The Old Oak 

17 lipca 2024 (środa), godz. 19:30
Wielka Brytania, Francja, Belgia, dramat, 2023, 113 min.
Reżyseria: Ken Loach
Obsada: Dave Turner, Trevor Fox, Debbie Honeywood
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Mieszkańcy osady górniczej w północno-wschodniej Anglii coraz częściej porzucają swoje domy i wyjeżdżają, gdy stopniowo wygaszane zostają kolejne kopalnie. Ostatnim miejscem spotkań lokalnej społeczności staje się pub The Old Oak.

Jego właściciel TJ Ballantyne (Dave Turner) stara się podtrzymywać dawne tradycje, mimo że wioska od 30 lat popada w coraz większą ruinę. Domy stają się coraz tańsze, co sprawia, że stają się idealną lokalizacją dla uchodźców z Syrii. Wśród nich jest Yara (Ebla Mari), która dokumentuje otaczający ją świat za pomocą aparatu. Młoda kobieta poznaje TJ-a. Czy ich znajomość sprawi, że dwie społeczności nawiążą nić porozumienia?


Czerwone niebo

18 lipca 2024 (czwartek), godz. 19:30
Niemcy, melodramat, 2023, 103 min.
Reżyseria: Christian Petzold
Bilet: 15 zł - ulgowy, 17 zł - normalny, 14 zł - z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Leon i Felix to dwaj przyjaciele, którzy postanowili spędzić lato w położonym w lesie domku wakacyjnym nad Bałtykiem. Ma to być czas relaksu, odpoczynku od miasta, ale też poszukiwania inspiracji do pracy. Pierwszy z nich pisze właśnie kolejną książkę, drugi próbuje skompletować fotograficzne portfolio. Kiedy mężczyźni docierają na miejsce, wygląda na to, że nie będą tam sami.

Okazuje się, że jeden z pokoi zajmuje młoda dziewczyna imieniem Nadja, którą z kolei odwiedza Devid. Optymizm oraz radość z życia, jakie wnosi ta dwójka, nie współgra z pozą udręczonego artysty reprezentowaną przez Leona. Mężczyzna przechodzi kryzys twórczy, a dodatkowy stres powoduje u niego zapowiedź odwiedzin wydawcy. Chcąc nie chcąc, czwórka młodych bohaterów jest na siebie skazana, a wzajemne relacje między nimi ulegają ciągłym zmianom. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, gdy w okolicy wybucha seria groźnych pożarów lasu.