Polski Language

Źródło mocy, Aleksandra Kujawska

Aleksandra Kujawska jest cenioną rzeźbiarką i projektantką, specjalizującą się w rzeźbie i wzornictwie szkła. Od 2021 mieszka w Sopocie.

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach o profilu szkło artystyczne w pracowni rzeźbiarza Władysława Czyszczonia.

 Jest absolwentką studiów magisterskich (Wzornictwo szkła), podyplomowych (Szkło w architekturze – Specjalizacja Witraż) Katedry Szkła, Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Jest również absolwentką Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła także studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego .

Aleksandra Kujawska od wielu lat prezentuje swoje dzieła na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i na arenie międzynarodowej. Jej prace były prezentowane w renomowanych galeriach i na wystawach w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni i Poznaniu.

Jej twórczość została doceniona przez jurorów i zdobyła wiele nagród, takich jak pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Szkła „Szklana Improwizacja”, pierwsze miejsce w kategorii „wizje” konkursu „Diament Meblarstwa” oraz wyróżnienia „Must Have” na Łódź Design Festival w latach 2020, 2021 oraz 2023.

Prace artystki zostały również wyróżnione w konkursach, takich jak kultowy „Dobry Wzór 2021” Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, pierwsze miejsce w kategorii „rzemiosło” i wyróżnienie specjalne w konkursie „Design Educated 2021” w Niemczech.

Dzieła Aleksandry Kujawskiej znajdują się w zbiorach renomowanych instytucji, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Karkonoskim, Galerii Narodowej w Sofii.

Jej talent i zaangażowanie w sztukę szkła zostały docenione przez przyznanie jej stypendiów i dotacji, m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Urban Glass w Nowym Jorku oraz Pilchuck Glass School w USA.

Więcej: https://miastoszkla.pl/wernisaz-wystawy-aleksandry-kujawskiej-zrodlo-mocy-juz-19-06-zapraszamy-do-cds-na-godz-1730/