Polski

TRASY ROWEROWE - Krosno i okolice

Zachęcamy do aktywego spędzania czasu. Doskonałą formą są spacery po urokliwych zakątkach naszego miasta. Miłośnicy dwóch kółek z pewnością będą również usatysfakcjonowani.


Z pewnością zachętą do zwiedzania miasta z perspektywy dwóch kółek, są bezobsługowe stacje rowerowe. Poznaj ich lokalizację:


1. Rynek, w sąsiedztwie wejścia do Centrum Dziedzictwa Szkła,
2. Chodnik przed budynkiem artKina,
3. Osiedle Turaszówka, na skrzyżowaniu ul. Bema i ul. Rzeszowskiej,
4. Osiedle Traugutta, przy ul. Kisielewskiego,
5. ul. Wojska Polskiego, w sąsiedztwie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej,
6. ul. Mielczarskiego, w sąsiedztwie galerii Full Market,
7. ul. Żwirki i Wigury, w sąsiedztwie nowo powstałej zatoki autobusowej.


Dodatkowe ministacje, gdzie możecie wypożyczyć lub zwrócić rower, znajdziecie w 14 dogodnych lokalizacjach:  

 • Hala Widowiskowo – Sportowa, ul. Bursaki 29
 • Park Jordanowski, ul. Grodzka
 • Wojewódzki Szpital Podkarpacki, ul. Korczyńska 57
 • Kompleks Basenów Otwartych, ul. Bursaki 41
 • Park im. Rotmistrza Pileckiego (Zawodzie), ul. Okrzei
 • Pomnik Papieski, ul. Podkarpacka
 • Skrzyżowanie ul. Tysiąclecia i ul. Magurów
 • Polanka Osiedle, ul. Popiełuszki
 • Szkoła Podstawowa Nr 5, ul. Grunwaldzka 15
 • Urząd Miasta Krosna, ul. Lwowska 28a
 • Zespół Krytych Pływalni, ul. Sportowa 8
 • Zespół Krytych Pływalni, ul. Wojska Polskiego 45
 • Sala gimnastyczna przy II LO, ul. Kisielewskiego 18
 • Plac Konstytucji 3. majaAby wypożyczyć rower należy zrejestrować się za pomocą terminala umieszczonego na stacji lub za pomocą aplikacji mobilnej. Następnie po uprzednim włączeniu terminala, zalogowaniu się swoim Identyfikatorem Klienta i podaniu osobistego numeru PIN oraz postępowaniu zgodnie z wyświetlanymi na urządzeniu terminala komunikatami będzie można wypożyczyć rower. Analogiczny sposób działania zachodzi przy wypożyczaniu roweru za pomocą aplikacji mobilnej.


Każdy użytkownik może doładować tzw. portfel poprzez terminale z kartami płatniczymi przy każdej ze stacji rowerowych oraz szybkich płatności. Kwota minimalna na koncie użytkownika, potrzebna do zarejestrowania i pierwszego wypożyczenia  roweru, to 29 zł. Jest ona jednocześnie opłatą rejestracyjną i to od niej odejmowana jest opłata za wypożyczenie roweru – w przypadku jazdy rowerem standardowym to 10 groszy za minutę, a za wypożyczenie roweru elektrycznego  to 49 groszy za minutę.


Każdy użytkownik może wypożyczyć maksymalnie do 4 rowerów, a maksymalny okres dzienny do korzystania z usługi to 12 godzin.


Czytaj więcejNa początek proponujemy cztery około 15-sto kilometrowe trasy po mieście. Pokonanie każdej z nich zajmie ok. 1 godz. Tak więc zapraszamy na rekreacyjną przejażdżkę po Krośnie٭.

Trasa 1

Szczegóły trasy i mapa na Mapach Google https://goo.gl/maps/ngXh2RNLZPK2

Trasa 1

 

Trasa 2

Szczegóły trasy i mapa na Mapach Google https://goo.gl/maps/42k1dChTd7U2

 Trasa 2Trasa 3

Szczegóły trasy i mapa na Mapach Google   https://goo.gl/maps/97GPTNhCGoJ2

 Trasa 3
Trasa 4

Szczegóły trasy i mapa na Mapach Google https://goo.gl/maps/RfGeBAGaTQp

 Trasa 4

 

٭ - adresy zaznaczone na mapie są podane tylko orientacyjnie.


 
Chcesz z perspektywy roweru poznać atrakcje w okolicach Krosna? Mamy coś dla Ciebie.


Proponujemy trzy bardzo zróżniocwane trasy rowerowe po okolicach Krosna. Wsiadamy na rowery i ruszamy!PIERWSZA TRASA

Prowadzi z Krosna przez Zręcin, Żarnowiec, Bóbrkę, Grodzisko Wietrzno, Duklę aż do Pustelni św. Jana z Dukli. Powrót przez Wrocankę i Głowienkę do Krosna. Dodatkową atrakcją tej trasy są widoki. Najpierw naftowych kiwonów, później wiatraków, a w ostatnim etapie majestatycznie osadzonej góry Cergowej.

Trasa ma niespełna 63 km, a szacowany czas jej pokonania to nieco ponad 3 i pół godziny.


Atrakcje na trasie:

Zręcin
– na cmentarzu w Zręcinie znajduje się grób Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy pierwszej na świecie lampy naftowej i założyciela Kopalni Ropy Naftowej w Bóbrce.


*DLA WYTRWAŁYCH – dodatkowy punkt na trasie – Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, które powstało w niemal cudem uratowanej przed zagładą dawnej rezydencji szlacheckiej z przełomu XVIII i XIX w. - szczegóły tutaj


Żarnowiec – tutaj proponujemy do zwiedzenia Muzeum Marii Konopnickiej – dworek, który pisarka otrzymała w darze od społeczeństwa polskiego. Mieszkała w Żarnowcu od 1910 r. i spędziła w nim swoje ostatnie 7 lata życia.
*DLA WYTRWAŁYCH – dodatkowy punkt na trasie – XIX w. Szkoła Ludowa w Żarnowcu, gdzie można przenieś się w czasie zobacz jak uczyli się nasi pradziadkowie - szczegóły tutaj


Bóbrka – polecamy zwiedzić kopalnię ropy naftowej w Bóbrce, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza - otwarta w 1854 r. i nadal działająca, kopalnia ropy naftowej. Jej założycielami byli: Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecielski i Karol Klobassa-Zrencki.BóbrkaGrodzisko Wietrzno
– Przystanek na trasie zaplanowaliśmy w miejscu gdzie znajdują się pozostałości średniowiecznej osady z X, XI wieku. Osada miała charakter refugialny. Pełnił on prawdopodobnie funkcję obronną na pograniczu polsko ruskim oraz kontrolną na szklaku komunikacyjnym, prowadzącym wzdłuż Jasionki przez przełęcz Dukielską do doliny Cisy.

Dukla – w tym niewielkim miasteczku jest wiele ciekawych miejsc. My polecamy przede wszystkim zabytkowy zespół pałacowo-parkowy z II połowy XVIII wieku, w którym mieści się Muzeum Historyczne, jest najokazalszym obiektem architektonicznym Dukli. Nieopodal warto zobaczyć Klasztor oo. Bernardynów w Dukli powstał z 1741 r. Dukielski klasztor stał się centralnym miejscem kultu św. Jana po tym, jak trumna z relikwiami Świętego została sprowadzona w 1946 r. ze Lwowa do Rzeszowa, a następnie, w 1974 r. do Dukli. Została ona umieszczona w specjalnie przygotowanej kaplicy.

Pustelnia św. Jana z Dukli
– 8 km od Dukli na górze Zaśpit wśród lasów, jak przystało na pustelnię, ukryty jest kościółek z 1769 r. i źródło św. Jana. Świątynia zbudowana na miejscu, gdzie św. Jan miał swoją pustelnię w młodzieńczych latach, zwany jest do dziś potocznie kościołem „na puszczy”. W 1883 r. pożar strawił ten kościółek; odbudowano go jednak szybko, a wkrótce wniesiono w tym miejscu inną, bardziej okazałą świątynię.


*DLA WYTRWAŁYCH - Należy tu wspomnieć o jeszcze jednym miejscu kultu św. Jana, mianowicie kapliczce pod górą Cergową, gdzie znajduje się źródełko („Złota Studzienka”), z którego wierni czerpią wodę, przypisując jej właściwości lecznicze. Jest to miejsce związane również z pustelniczym okresem życia św. Jana z Dukli - szczegóły tutaj

Wrocanka – w drodze powrotnej proponujemy przystanek we wsi Wrocanka przy źródełku św. Rozalii. W niewielkim lasku wystawiono neogotycką kaplicę poświęconą św. Rozalii, do której w 1861 roku sprowadzono relikwie Świętej. Nieopodal kaplicy znajduje się źródełko z cudowną wodą.


Szczegóły trasy

 DRUGA TRASA

Prowadzi z Krosna przez Korczynę, Rezerwat Prządki oraz ruiny zamku w Odrzykoniu. Jest ro bardzo przyjemna, choć nie najprostsza trasa. Pomiędzy przystankami zachęcamy do podziwiania malowniczych widoków miasta i okolicznych miejscowości.

Trasa ma prawie 25 km i można ją pokonać w czasie krótszym niż dwie godziny.

Atrakcje na trasie:

Korczyna
– w centrum miejscowości warto zobaczyć neogotycki kościół parafialny pw. św. Matki Boskiej Królowej Polski.


*DLA WYTRWAŁYCH – dla tych wszystkich, którzy chcą nacieszyć oko piękną panoramą proponujemy dwa punkty widokowe: Działy i „przy kapliczce”

 • Aby dotrzeć do pierwszego z nich na górze Działy, należy się kierować na Wyciąg Narciarski Czarnorzeki i na wysokości Kościoła w Czarnorzekach skręcić w prawo i jechać przez las wzdłuż narciarskich tras biegowych, w kierunku górnej stacji wyciągu narciarskiego - szczegóły tutaj. • Dojazd do punktu „przy kapliczce” jest bardzo prosty. Wystarczy w Korczynie skręcić w ul. Dolińską i dalej kierować się ul. Zamkową w kierunku ruin zamku w Odrzykoniu, obok znajduje się Agroturystyka na Wzgórzu – szczegóły tutaj.
 
Prządki – Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.
PrządkiRuiny zamku w Odrzykoniu – ruiny zamku Kamieniec, były pierwowzorem zamku Cześnika i Rejenta w Zemście Aleksandra Fredry. Wracając do Krosna warto przystanąć i obejrzeć się za siebie aby jeszcze raz zobaczyć malowniczo położone ruiny zamku czy nieśmiało wyglądające ponad korony drzew najwyższe z Prządek.


 

Szczegóły trasy


Trasa rowerowa mapkaTRZECIA TRASA

Trzecia trasa, którą Państwu proponujemy prowadzi z Krosna przez Haczów, gdzie znajduje drewniany gotycki kościół wpisany na listę UNESCO, a później przez uzdrowiskowe miejscowości Rymanów Zdrój i Iwonicz Zdrój.


Dojazd do pierwszej miejscowości na trasie czyli Haczowa proponujemy w dwóch wariantach: pierwszy z nich (bezpośredni) przez miejscowości Krościenko Wyżne i Iskrzynię, a drugi przez Korczynę i Kombornię, w której warto zatrzymać się w zespole parkowo-dworskim.


Dwór Kombornia – to ziemiańska siedziba, jeden z lepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych na Podkarpaciu. Obejmując powierzchnię 10 hektarów mieści czterogwiazdkowy, butikowy Hotel SPA z bogatą infrastrukturą Wellness, Salon Win Karpackich, Centrum Konferencyjne i Bankietowe oraz komfortowy Gościniec Karpacki. Gospodarze szczególnie polecają prozdrowotne właściwości wina i czekolady w ChocoWine SPA Dwór Kombornia – szczegóły tutaj.


Dwór Kombornia


Haczów – największą atrakcją w Haczowie jest kościół o konstrukcji zrębowej, zbudowany pod koniec XIV wieku. Wnętrze kościoła zdobi polichromia figuralna z 1494 Świątynia od 2003 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Rymanów – Będąc w Rymanowie warto zajrzeć do kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca, gdzie w ołtarzu głównym znajduje się Pieta, którą kościołowi podarował sam Król Władysław Jagiełło, goszcząc w Rymanowie podczas podróży z Koszyc do Sanoka.

Rymanów Zdrój – Uzdrowisko w Rymanowie Zdroju jest miejscem gdzie nie trudno o zaciszne miejsca do spacerów lub rekreacyjnych wycieczek po bogatej sieci otaczających je szlaków i ścieżek zdrowia.

Iwonicz 
– Rozległa miejscowość znana z zabytkowego drewnianego kościoła i dawnego założenia rezydencjonalnego Załuskich.


Iwonicz Zdrój
 – Jedno z najstarszych, najwspanialej położonych i najbardziej klimatycznych polskich uzdrowisk, pełne wspaniałych pamiątek przeszłości ale nie stroniące i od nowinek medycznych.*DLA WYTRWAŁYCH – Punkt widokowy na górze Przymiarki skąd rozciąga się malownicza panorama okolicy – szczegóły tutaj.


Ostatni etap trasy to powrót do Krosna przez miejscowości Rogi, Wrocanka i Głowienka.Szczegóły trasyTrasa rowerowa mapka