Polski

TRASY ROWEROWE - Krosno i okolice

Zachęcamy do aktywego spędzania czasu. Doskonałą formą są spacery po urokliwych zakątkach naszego miasta. Miłośnicy dwóch kółek z pewnością będą również usatysfakcjonowani.


Z pewnością zachętą do zwiedzania miasta z perspektywy dwóch kółek, są bezobsługowe stacje rowerowe. Poznaj ich lokalizację:


1. Rynek, w sąsiedztwie wejścia do Centrum Dziedzictwa Szkła,
2. Chodnik przed budynkiem artKina,
3. Osiedle Turaszówka, na skrzyżowaniu ul. Bema i ul. Rzeszowskiej,
4. Osiedle Traugutta, przy ul. Kisielewskiego,
5. ul. Wojska Polskiego, w sąsiedztwie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej,
6. ul. Mielczarskiego, w sąsiedztwie galerii Full Market,
7. ul. Żwirki i Wigury, w sąsiedztwie nowo powstałej zatoki autobusowej.

Aby wypożyczyć rower należy zrejestrować się za pomocą terminala umieszczonego na stacji lub za pomocą aplikacji mobilnej. Następnie po uprzednim włączeniu terminala, zalogowaniu się swoim Identyfikatorem Klienta i podaniu osobistego numeru PIN oraz postępowaniu zgodnie z wyświetlanymi na urządzeniu terminala komunikatami będzie można wypożyczyć rower. Analogiczny sposób działania zachodzi przy wypożyczaniu roweru za pomocą aplikacji mobilnej.


Każdy użytkownik może doładować tzw. portfel poprzez terminale z kartami płatniczymi przy każdej ze stacji rowerowych oraz szybkich płatności. Kwota minimalna na koncie użytkownika, potrzebna do zarejestrowania i pierwszego wypożyczenia  roweru, to 29 zł. Jest ona jednocześnie opłatą rejestracyjną i to od niej odejmowana jest opłata za wypożyczenie roweru – w przypadku jazdy rowerem standardowym to 10 groszy za minutę, a za wypożyczenie roweru elektrycznego  to 49 groszy za minutę.


Każdy użytkownik może wypożyczyć maksymalnie do 4 rowerów, a maksymalny okres dzienny do korzystania z usługi to 12 godzin.


Czytaj więcejNa początek proponujemy cztery około 15-sto kilometrowe trasy po mieście. Pokonanie każdej z nich zajmie ok. 1 godz. Tak więc zapraszamy na rekreacyjną przejżdżkę po Krośnie٭.

Trasa 1

Szczegóły trasy i mapa na Mapach Google https://goo.gl/maps/ngXh2RNLZPK2

Trasa 1

 

Trasa 2

Szczegóły trasy i mapa na Mapach Google https://goo.gl/maps/42k1dChTd7U2

 Trasa 2Trasa 3

Szczegóły trasy i mapa na Mapach Google   https://goo.gl/maps/97GPTNhCGoJ2

 Trasa 3
Trasa 4

Szczegóły trasy i mapa na Mapach Google https://goo.gl/maps/RfGeBAGaTQp

 Trasa 4

 

٭ - adresy zaznaczone na mapie są podane tylko orientacyjnie.


 
Chcesz z perspektywy roweru poznać atrakcje w okolicach Krosna? Mamy coś dla Ciebie.


Proponujemy trzy bardzo zróżniocwane trasy rowerowe po okolicach Krosna. Wsiadamy na rowery i ruszamy!PIERWSZA TRASA

Prowadzi z Krosna przez Zręcin, Żarnowiec, Bóbrkę, Grodzisko Wietrzno, Duklę aż do Pustelni św. Jana z Dukli. Powrót przez Wrocankę i Głowienkę do Krosna. Dodatkową atrakcją tej trasy są widoki. Najpierw naftowych kiwonów, później wiatraków, a w ostatnim etapie majestatycznie osadzonej góry Cergowej.

Trasa ma niespełna 63 km, a szacowany czas jej pokonania to nieco ponad 3 i pół godziny.


Atrakcje na trasie:

Zręcin
– na cmentarzu w Zręcinie znajduje się grób Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy pierwszej na świecie lampy naftowej i założyciela Kopalni Ropy Naftowej w Bóbrce.


*DLA WYTRWAŁYCH – dodatkowy punkt na trasie – Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, które powstało w niemal cudem uratowanej przed zagładą dawnej rezydencji szlacheckiej z przełomu XVIII i XIX w. - szczegóły tutaj


Żarnowiec – tutaj proponujemy do zwiedzenia Muzeum Marii Konopnickiej – dworek, który pisarka otrzymała w darze od społeczeństwa polskiego. Mieszkała w Żarnowcu od 1910 r. i spędziła w nim swoje ostatnie 7 lata życia.
*DLA WYTRWAŁYCH – dodatkowy punkt na trasie – XIX w. Szkoła Ludowa w Żarnowcu, gdzie można przenieś się w czasie zobacz jak uczyli się nasi pradziadkowie - szczegóły tutaj


Bóbrka – polecamy zwiedzić kopalnię ropy naftowej w Bóbrce, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza - otwarta w 1854 r. i nadal działająca, kopalnia ropy naftowej. Jej założycielami byli: Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecielski i Karol Klobassa-Zrencki.BóbrkaGrodzisko Wietrzno
– Przystanek na trasie zaplanowaliśmy w miejscu gdzie znajdują się pozostałości średniowiecznej osady z X, XI wieku. Osada miała charakter refugialny. Pełnił on prawdopodobnie funkcję obronną na pograniczu polsko ruskim oraz kontrolną na szklaku komunikacyjnym, prowadzącym wzdłuż Jasionki przez przełęcz Dukielską do doliny Cisy.

Dukla – w tym niewielkim miasteczku jest wiele ciekawych miejsc. My polecamy przede wszystkim zabytkowy zespół pałacowo-parkowy z II połowy XVIII wieku, w którym mieści się Muzeum Historyczne, jest najokazalszym obiektem architektonicznym Dukli. Nieopodal warto zobaczyć Klasztor oo. Bernardynów w Dukli powstał z 1741 r. Dukielski klasztor stał się centralnym miejscem kultu św. Jana po tym, jak trumna z relikwiami Świętego została sprowadzona w 1946 r. ze Lwowa do Rzeszowa, a następnie, w 1974 r. do Dukli. Została ona umieszczona w specjalnie przygotowanej kaplicy.

Pustelnia św. Jana z Dukli
– 8 km od Dukli na górze Zaśpit wśród lasów, jak przystało na pustelnię, ukryty jest kościółek z 1769 r. i źródło św. Jana. Świątynia zbudowana na miejscu, gdzie św. Jan miał swoją pustelnię w młodzieńczych latach, zwany jest do dziś potocznie kościołem „na puszczy”. W 1883 r. pożar strawił ten kościółek; odbudowano go jednak szybko, a wkrótce wniesiono w tym miejscu inną, bardziej okazałą świątynię.


*DLA WYTRWAŁYCH - Należy tu wspomnieć o jeszcze jednym miejscu kultu św. Jana, mianowicie kapliczce pod górą Cergową, gdzie znajduje się źródełko („Złota Studzienka”), z którego wierni czerpią wodę, przypisując jej właściwości lecznicze. Jest to miejsce związane również z pustelniczym okresem życia św. Jana z Dukli - szczegóły tutaj

Wrocanka – w drodze powrotnej proponujemy przystanek we wsi Wrocanka przy źródełku św. Rozalii. W niewielkim lasku wystawiono neogotycką kaplicę poświęconą św. Rozalii, do której w 1861 roku sprowadzono relikwie Świętej. Nieopodal kaplicy znajduje się źródełko z cudowną wodą.


Szczegóły trasy

 DRUGA TRASA

Prowadzi z Krosna przez Korczynę, Rezerwat Prządki oraz ruiny zamku w Odrzykoniu. Jest ro bardzo przyjemna, choć nie najprostsza trasa. Pomiędzy przystankami zachęcamy do podziwiania malowniczych widoków miasta i okolicznych miejscowości.

Trasa ma prawie 25 km i można ją pokonać w czasie krótszym niż dwie godziny.

Atrakcje na trasie:

Korczyna
– w centrum miejscowości warto zobaczyć neogotycki kościół parafialny pw. św. Matki Boskiej Królowej Polski.


*DLA WYTRWAŁYCH – dla tych wszystkich, którzy chcą nacieszyć oko piękną panoramą proponujemy dwa punkty widokowe: Działy i „przy kapliczce”

  • Aby dotrzeć do pierwszego z nich na górze Działy, należy się kierować na Wyciąg Narciarski Czarnorzeki i na wysokości Kościoła w Czarnorzekach skręcić w prawo i jechać przez las wzdłuż narciarskich tras biegowych, w kierunku górnej stacji wyciągu narciarskiego - szczegóły tutaj.  • Dojazd do punktu „przy kapliczce” jest bardzo prosty. Wystarczy w Korczynie skręcić w ul. Dolińską i dalej kierować się ul. Zamkową w kierunku ruin zamku w Odrzykoniu, obok znajduje się Agroturystyka na Wzgórzu – szczegóły tutaj.
 
Prządki – Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.
PrządkiRuiny zamku w Odrzykoniu – ruiny zamku Kamieniec, były pierwowzorem zamku Cześnika i Rejenta w Zemście Aleksandra Fredry. Wracając do Krosna warto przystanąć i obejrzeć się za siebie aby jeszcze raz zobaczyć malowniczo położone ruiny zamku czy nieśmiało wyglądające ponad korony drzew najwyższe z Prządek.


 

Szczegóły trasy


Trasa rowerowa mapkaTRZECIA TRASA

Trzecia trasa, którą Państwu proponujemy prowadzi z Krosna przez Haczów, gdzie znajduje drewniany gotycki kościół wpisany na listę UNESCO, a później przez uzdrowiskowe miejscowości Rymanów Zdrój i Iwonicz Zdrój.


Dojazd do pierwszej miejscowości na trasie czyli Haczowa proponujemy w dwóch wariantach: pierwszy z nich (bezpośredni) przez miejscowości Krościenko Wyżne i Iskrzynię, a drugi przez Korczynę i Kombornię, w której warto zatrzymać się w zespole parkowo-dworskim.


Dwór Kombornia – to ziemiańska siedziba, jeden z lepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych na Podkarpaciu. Obejmując powierzchnię 10 hektarów mieści czterogwiazdkowy, butikowy Hotel SPA z bogatą infrastrukturą Wellness, Salon Win Karpackich, Centrum Konferencyjne i Bankietowe oraz komfortowy Gościniec Karpacki. Gospodarze szczególnie polecają prozdrowotne właściwości wina i czekolady w ChocoWine SPA Dwór Kombornia – szczegóły tutaj.


Dwór Kombornia


Haczów – największą atrakcją w Haczowie jest kościół o konstrukcji zrębowej, zbudowany pod koniec XIV wieku. Wnętrze kościoła zdobi polichromia figuralna z 1494 Świątynia od 2003 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Rymanów – Będąc w Rymanowie warto zajrzeć do kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca, gdzie w ołtarzu głównym znajduje się Pieta, którą kościołowi podarował sam Król Władysław Jagiełło, goszcząc w Rymanowie podczas podróży z Koszyc do Sanoka.

Rymanów Zdrój – Uzdrowisko w Rymanowie Zdroju jest miejscem gdzie nie trudno o zaciszne miejsca do spacerów lub rekreacyjnych wycieczek po bogatej sieci otaczających je szlaków i ścieżek zdrowia.

Iwonicz 
– Rozległa miejscowość znana z zabytkowego drewnianego kościoła i dawnego założenia rezydencjonalnego Załuskich.


Iwonicz Zdrój
 – Jedno z najstarszych, najwspanialej położonych i najbardziej klimatycznych polskich uzdrowisk, pełne wspaniałych pamiątek przeszłości ale nie stroniące i od nowinek medycznych.*DLA WYTRWAŁYCH – Punkt widokowy na górze Przymiarki skąd rozciąga się malownicza panorama okolicy – szczegóły tutaj.


Ostatni etap trasy to powrót do Krosna przez miejscowości Rogi, Wrocanka i Głowienka.Szczegóły trasyTrasa rowerowa mapka